Do gory

 Sypialnia na poddaszu – pomysły na nietuzinkową przestrzeń
24/07/2022

Sypialnia na poddaszu – pomysły na nietuzinkową przestrzeń

By

Sporym wyzwaniem dla projektanta wnętrz jest z pewnością zaprojektowanie sypialni znajdującej się na poddaszu domu czy apartamentu. Duże znaczenie ma zagospodarowanie dostępnej powierzchni w taki sposób, aby przebywanie w sypialni na poddaszu było komfortowe dla domowników.

Projektowanie sypialni na poddaszu w domu lub mieszkaniu

Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowanie sypialni na poddaszu. Tego typu aranżacje pomieszczenia znajdują zastosowanie szczególnie w domach jedno- i wielorodzinnych, choć coraz częściej można zauważyć je także w nowoczesnych apartamentach znajdujących się na ostatnim piętrze. To tak zwane penthouse.

reklama

Projektowanie sypialni na poddaszu wymaga dokonania bardzo starannych pomiarów tej przestrzeni. Dużym utrudnieniem są skosy. Z uwagi na to projekty sypialni na poddaszu warto zlecić specjalistom, do których należą architekci wnętrz. Modne aranżacje sypialni na poddaszu wymagają, aby wkomponować w nie nie tylko zabudowę meblową, ale również inne elementy wyposażenia.

Aranżacje sypialni na poddaszu nie muszą wiązać się ze sporymi ograniczeniami. Projekt tego typu sypialni może być dopasowany do estetyki, jaka dominuje w danym pomieszczeniu. Architekt wykorzystuje skosy, które mogą pozytywnie wpłynąć na wystrój sypialni. Elementy te są bowiem naturalnym podziałem pomieszczenia. Wolną przestrzeń w sypialni na poddaszu warto zagospodarować w taki sposób, aby wprowadzić tam nie tylko meble, ale również dekoracje.

Jasne kolory w sypialniach na poddaszu

Architekt, który projektuje nowoczesne sypialnie na poddaszu doskonale wie, jakich błędów unikać. Dzięki temu można stworzyć komfortową przestrzeń ze skosami. Niezwykły klimat projektu sypialni na poddaszu mogą wykreować ściany w jasnych kolorach. Warto pamiętać, że nowoczesną sypialnię znajdującą się na ostatnim piętrze domu, tuż pod dachem, nie mogą zdobić ściany o zbyt ciemnej barwie, ponieważ w tego typu pomieszczeniu będą one ograniczać dostęp do naturalnego światła słonecznego. Tworzy to efekt odwrotny do zamierzonego, ponieważ nowoczesna sypialnia na poddaszu stanie się zbyt ciemna, a przez to mało przytulna.

Gotowe projekty sypialni znajdujących się tuż pod dachem mogą obejmować wykorzystanie różnych kolorów i materiałów wykończeniowych na ścianę. W obecnych trendach dominuje jasna szarość, kość słoniowa, klasyczna biel, a także inne kolory w stylu skandynawskim, aby optycznie powiększyć stworzoną sypialnię na poddaszu i wolną przestrzeń. Można także skupić się na elementach wyposażenia w jasnych kolorach, które będą doskonale współgrać z bielą, szarością lub beżem ścian.

Czego unikać w aranżacji sypialni na poddaszu?

Po aranżacji ścian w sypialni na poddaszu, warto zwrócić uwagę na wybór wygodnego łóżka. Nie może ono znajdować się w miejscu, gdzie łatwo jest uderzyć głową o strop w trakcie wstawania. W czasie wykonywania projektu sypialni na poddaszu należy unikać błędów w postaci nieodpowiednio dopasowanej wielkości łóżka czy też elementów wystroju. Należy pamiętać, że wielkość łóżka w sypialni na poddaszu ma duże znaczenie. Ponadto należy zagospodarować wolną przestrzeń w taki sposób, aby móc swobodnie poruszać się po tym pomieszczeniu, nie uderzając głową w strop. Sypialnia na poddaszu, którą zdobią chłodne kolory może być ocieplona poprzez zamontowanie odpowiednich przesłon na okna dachowe. Mogą to być tekstylne żaluzje bądź też moskitiery.

Dekoracja okna w sypialni na poddaszu to nie jedyny zabieg, który można wykorzystać, aby stworzyć nietuzinkowe pomieszczenie. Rewelacyjnym pomysłem w sypialni na poddaszu mogą być wyeksponowane belki stropowe, do których można przyczepić lampy dopasowane do indywidualnych potrzeb właściciela tego pomieszczenia. W trakcie aranżacji warto dodać wnętrzu nieco swojskiego klimatu i postawić na jasne, ciepłe barwy emitowane przez produkty oświetleniowe. Mogą być to kinkiety i lampy wiszące z efektownymi kloszami wykonanymi z materiałów.

Sypialnia na poddaszu to miejsce, które może być oazą wypoczynku i spokoju. Aby optycznie powiększyć dostępną powierzchnię, warto wprowadzić odpowiednio dobrane elementy wystroju. Przy tworzeniu projektu sypialni, w której dominują skosy i widoczne są belki stropowe należy unikać nieodpowiednio dobranych elementów wyposażenia w postaci zbyt dużych szaf czy wysokiego łóżka. Warto, aby wnętrze sypialni na poddaszu dopasować do indywidualnych potrzeb jej właściciela. To pomieszczenie, które może być urządzone w taki sposób, aby widoczna była także dekoracja okna dachowego.

źródło: magdagalach.pl

Prev Post

Istotne kwestie formalne przy pogrzebie dziecka

Next Post

Jak wygląda procedura posadowienia domku mobilnego na działce?

post-bars

Podobne