Zakup, leasing, wynajem kompresora — co warto wybrać
Korzystanie ze sprężonego powietrza jest kluczowe dla wielu gałęzi przemysłu. Zakup urządzeń, niezależnie czy zdecydujesz się na kompresor nowy, czy sprężarkę używaną jest zawsze dużym obciążeniem dla finansów firmy. Dlatego rynek oferuje wiele możliwości w zakresie finansowania zakupu urządzenia. Co więcej, wcale nie musisz kupować kompresora, aby korzystać z tego urządzenia w swojej firmie. Po prostu możesz go wynająć. Sprawdź, jaką ofertę posiadają firmy specjalizujące się w branży sprzedaży sprężarek.
Zakup kompresora — za gotówkę, na kredyt i w leasing
Decydując się na zakup kompresora do firmy z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak istotna jest to inwestycja dla budżetu przedsiębiorstwa. Z tego powodu z pewnością chcesz rozważyć wiele opcji finansowania takiego przedsięwzięcia. Warto doda, że sfinansować poniższymi sposobami możesz każdy rodzaj kompresora — zarówno modele przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, jak i przemysłowych. Możesz zdecydować się na zakup sprężarki olejowej i bezolejowej, śrubowej lub tłokowej, o stałej lub zmiennej wydajności itp.
Rynek umożliwia zakup urządzeń takich jak sprężarki powietrza w wielu formach. Jedną z nich jest zakup za gotówkę. Jeśli zgromadziłeś wystarczające zasoby możesz się na taki krok decydować. W ten sposób nie będziesz obciążał budżetu miesięcznymi ratami spłat. Innym sposobem jest zakup kompresora na raty kredytowe. Tu musisz się liczyć z koniecznością comiesięcznych rat oraz ich wzrostu wnikającego z podwyżek stóp procentowych. Najbardziej dogodną formą zakupu sprężarek powietrza dla warsztatów i zakładów przemysłowych jet leasing. Pozwala on na rozłożenie kosztów zakupu na wiele miesięcy przy jednoczesnym ograniczeniu wysokości rat, które są niższe niż w przypadku kredytowania przedsięwzięcia. Co ważne, całość spłat wprowadzisz w koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Istotną informacją dla wielu przedsiębiorców jest fakt, że nie muszą decydować się na zakup nowego kompresora. Finansowanie tego typu inwestycji może dotyczyć także kupna używanej sprężarki, co zasadniczo obniży koszty inwestycji. Warto jednak pamiętać, że urządzenia używane, pomimo tego, że przed sprzedażą powinny przejść restrykcyjne badania techniczne, na podstawie których stwierdza się ich zdolność do dalszej pracy, będą miały krótszą żywotność. Zaletą takiego rozwiązania jest szybka dostępność maszyn — w zasadzie można je kupić od ręki. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w asortymencie kompresorów używanych wybór jest ograniczony. To sprawia, że nie zawsze dostępne maszyny są idealnie dopasowane do wymagań procesów produkcyjnych czy usługowych realizowanych w firmie.
Zakup nowego kompresora w każdej formie jest wprawdzie kosztowny, ale gwarantuje uzyskanie urządzenia w pełni dopasowanego do potrzeb zakładu. Minusem jest czas oczekiwania na urządzenie, które zazwyczaj nie jest dostępne w sprzedaży “od ręki”.
Wynajem sprężarki — tanie korzystanie ze sprężonego powietrza
Sposobem na ograniczenie wydatków inwestycyjnych jest wynajem sprężarki powietrza. Firmy specjalizujące się w sprzedaży kompresorów często mają w ofercie również taką usługę. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość natychmiastowej dostępności urządzenia. Minusem natomiast ograniczony wybór towarów. Warto podkreślić, że wynajmując kompresor pozbywasz się problemu pamiętania o systematycznym serwisowaniu i konserwacji. Te wszystkie elementy bierze na siebie firma wynajmująca sprężarkę. Odejdą Ci także bezpośrednie koszty tych serwisów, wymiany oleju czy innych części eksploatacyjnych — na przykład filtrów.
Dla kogo optymalnym rozwiązaniem jest wynajem kompresorów? Jeśli prowadzisz firmę, gdzie sprężonego powietrza używa się sporadycznie, albo jesteś na etapie zmiany profilu produkcji, czekasz na zakupione nowe urządzenie, albo po prostu dopiero rozpoczynasz działalność i chcesz ograniczyć do minimum wydatki związane z funkcjonowanie zakładu, zdecyduj się na wynajem sprężarek.
źródło: czemar.pl