Do gory

 Jak łączyć kolory w prezentacjach multimedialnych?
22/07/2022

Jak łączyć kolory w prezentacjach multimedialnych?

By

Kolorystyka może przesądzić o sukcesie lub fiasku prezentacji multimedialnej. Żeby więc tworzyć skuteczne i atrakcyjne w odbiorze pokazy slajdów, należy zwrócić na nią szczególną uwagę. Niektóre kombinacje kolorów oddziałują bowiem lepiej na odbiorców niż inne. Jak więc łączyć barwy w prezentacjach multimedialnych, by efekt zachwycał?

Tworzenie prezentacji multimedialnych – podstawowe reguły dotyczące kolorystyki

O sukcesie prezentacji multimedialnej przesądza wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest kolorystyka. W ogromnym stopniu oddziałuje ona bowiem na odbiorców treści. Odpowiednio dobrana uczyni pokaz slajdów ciekawszym i pozwoli sterować uwagą widzów. Dlatego należy się jej lepiej przyjrzeć.

reklama

Oto kilka podstawowych reguł dotyczących kolorystyki, którymi warto kierować się przy tworzeniu prezentacji multimedialnych.

  1. Liczba kolorów w całej prezentacji multimedialnej nie powinna przekraczać 5-7. Dlaczego? Nagromadzenie barw wprowadza chaos i męczy wzrok. Sprawia również, że slajdy wyglądają nieprofesjonalnie.
  2. Niewskazane jest łączenie na jednym slajdzie kolorów o dużej intensywności, np. czerwonego z zielonym, niebieskiego z żółtym czy też zielonego i niebieskiego. Atakują one odbiorców, a także szybko męczą wzrok.
  3. Żeby podkreślić istotne elementy na slajdzie, zamiast intensywnego koloru warto zastosować inne narzędzie – np. pogrubić tekst lub umieścić go w ramce. Docenią to zwłaszcza osoby cierpiące na daltonizm.
  4. Jeżeli na slajdzie ma znaleźć się kolor zielony lub czerwony, lepiej użyć go w centrum ekranu, a nie po bokach.
  5. W przypadku wypełniania dużych powierzchni na slajdzie dobrze sprawdza się barwa błękitna.

Tak naprawdę nie ma uniwersalnej recepty na to, jak łączyć kolory w prezentacjach multimedialnych. Nie da się bowiem jednoznacznie stwierdzić, że wybrane połączenie na sto procent się sprawdzi. Ważne jest jednak zachowanie dobrego gustu. Nie każdy jednak dysponuje wysokimi poczuciem estetyki. Dlatego tworzenie prezentacji multimedialnych warto zlecić specjalistom. Doskonale wiedzą oni, jak łączyć kolory, by pokazy multimedialne świetnie wyglądały, a także realizowały swoje cele.

Oddziaływanie barw na człowieka – jak je wykorzystać w prezentacji multimedialnej?

Indywidualne preferencje kolorystyczne nie zawsze są dobrym wyznacznikiem atrakcyjności. Bywa, że wybrane przez twórcą kolory zostają uznane przez odbiorców za agresywne lub odwrotnie – nużące. Dlatego przy tworzeniu prezentacji multimedialnej warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki poszczególne barwy mogą oddziaływać na człowieka. Przyjmuje się, że:

  • barwy jasne – są odbierane pozytywnie i oddziałują na człowieka pogodnie,
  • barwy ciemne – wprowadzają powagę,
  • barwy czyste – rozweselają,
  • barwy zgaszone – mogą przygnębiać.

Dodatkowo każdy z kolorów w odmienny sposób wpływa na odbiorców. Np. pomarańczowy nastraja wesoło i wysuwa elementy na pierwszy plan. Dlatego warto go wykorzystać do zwrócenia uwagi i podkreślenia ważnych aspektów. Z kolei zielony uspokaja. Można go zatem zastosować jako tło. Natomiast niebieski ułatwia koncentrację. Warto więc po niego sięgnąć w przypadku edukacyjnych i biznesowych prezentacji multimedialnych.

Łączenie kolorów w prezentacjach multimedialnych – o czym jeszcze pamiętać?

Program PowerPoint nie byłby tak popularny, gdyby nie funkcje, jakie oferuje. Jedną z nich jest możliwość zastosowania gotowego motywu kolorystycznego. Wykorzystując jedno z domyślnych ustawień barw, osoba tworząca prezentację ma pewność, że całość będzie spójna i atrakcyjna w odbiorze.

Co ważne, nie zawsze projektant ma pełnię wyboru co do kolorystyki pokazu slajdów. W przypadku prezentacji biznesowych w dobrym tonie jest zachowanie barw firmowych. Jeśli jednak są one intensywne i krzykliwe, warto je nieco złagodzić zimnymi odcieniami.

Łączenie kolorów w prezentacji multimedialnej to nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć nie tylko cel pokazu i upodobania grupy docelowej, ale też wpływ kolorów na psychikę odbiorców oraz najnowsze trendy w projektowaniu graficznym. Dlatego zadanie stworzenia prezentacji multimedialnej warto zlecić profesjonalistom. Zadbają oni bowiem o wszelkie szczegóły.

źródło: https://tworzenieprezentacji.pl/

Prev Post

Kostiumy kąpielowe z Chin damskie, męskie i dziecięce w atrakcyjnych cenach – sprawdź naszą ofertę

Next Post

Przewóz towarów – zasady prawidłowego rozmieszczenie ładunku w pojeździe

post-bars

Podobne