Do gory

 Istotne kwestie formalne przy pogrzebie dziecka
24/07/2022

Istotne kwestie formalne przy pogrzebie dziecka

By

Śmierć najbliższej osoby to zawsze trudne przeżycie. Kiedy jednak umiera dziecko, jest to szczególnie bolesna strata. Niestety najbliżsi nie zawsze mogą w spokoju ją przeżywać. Muszą bowiem dopełnić określonych formalności związanych z organizacją pogrzebu. O czym należy pamiętać?

Pogrzeb dziecka – kwestie formalne. Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Śmierć dziecka to bolesna strata, z którą trudno się pogodzić. Szok, niedowierzanie, rozpacz, złość. Uporanie się z całą paletą emocji jest ogromnym wyzwaniem, a do tego to na barkach najbliższych spoczywa odpowiedzialność za organizację pogrzebu. Nie każdy – co jest uzasadnione – ma na to siły. Dlatego organizację pochówku można powierzyć specjalistom. Dom pogrzebowy zajmie się wszelkimi szczegółami, odciąży bliskich w tym trudnym czasie i zadba o to, aby uroczystość uczciła pamięć.

reklama

Żeby jednak wyspecjalizowany podmiot rozpoczął formalności związane z organizacją pogrzebu, rodzice muszą przedstawić przynajmniej jeden z trzech dokumentów.

  1. Karta zgonu. To dokument, który wystawia lekarz oddziału szpitalnego, gdzie dziecko zmarło. Jeśli do śmierci doszło w innym miejscu, wówczas kartę zgonu wystawia lekarz pogotowia ratunkowego lub lekarz rodzinny. Na podstawie dokumentu pracownicy zakładu pogrzebowego rozpoczynają działania.
  2. Karta martwego urodzenia dziecka. Jest wystawiana w przypadku poronienia. Umożliwia uzyskanie odpisu aktu urodzenia z adnotacją informującą, że dziecko urodziło się martwe.
  3. Akt zgonu. Jest on konieczny nie tylko do uzyskania zasiłku pogrzebowego, ale również odebrania przez dom pogrzebowy ciała dziecka ze szpitala. Dokument jest wystawiany przez Urząd Stanu Cywilnego. Na zgłoszenie śmierci dziecka bliscy mają 3 dni od dnia zgonu, a jeżeli pociecha zmarła w wyniku choroby zakaźnej, termin ten ulega skróceniu do 24 godzin. Do uzyskania aktu zgonu niezbędna jest karta zgonu i odpis aktu urodzenia.

Pogrzeb dziecka może przyjąć formę modlitwy nad grobem, tradycyjną (z organizacją mszy) lub świecką. Wszystko zależy od woli rodziców. To oni decydują o charakterze uroczystości, a także szczegółach z nią związanych – trumnie bądź urnie, oprawie muzycznej czy też wieńcach pogrzebowych. Wszelkimi szczegółami zajmuje się jednak profesjonalny zakład pogrzebowy. Dzięki temu bliscy mogą zatroszczyć się o siebie.

Jak wygląda kościelna uroczystość pogrzebowa w przypadku śmierci dziecka?

Zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego, za dziecko uznaje się osobę, która nie ukończyła siódmego roku życia. Jej pogrzeb jest – co do zasady – sprawowany jak pogrzeb osoby dorosłej. Niemniej na tę okoliczność przewidziane są odrębne czytania mszalne, psalmy, oracje i modlitwy, np. specjalna modlitwa poświęcenia grobu czy też inny wstęp do ostatniego pożegnania. Uroczystość ma nie tylko wydźwięk żałobny, ale i dziękczynny. Kapłan zapewnia również rodziców, że ich dziecko zostało zbawione, co daje pewną ulgę w cierpieniu.

W przypadku śmierci dziecka, które ukończyło siódmy rok życia, sprawuje się pogrzeb „zmarłych w młodym wieku”. Co ważne, Kościół katolicki wyraża zgodę na pogrzeb zmarłego dziecka nieochrzczonego, jeżeli jego rodzice mieli wolę jego ochrzczenia. Wola rodziców zastępuje w tym przypadku wolę dziecka. Na tę okoliczność przewidziany jest specjalny formularz mszalny. Co więcej, w przypadku śmierci dziecka nieochrzczonego bliscy nie muszą też udawać się do ordynariusza cmentarza o pozwolenia na pogrzeb.

Śmierć dziecka to traumatyczne przeżycie. Niestety obowiązki związane z organizacją pogrzebu nie zawsze pozwalają przeżywać ją w spokoju. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest na głowie najbliższych. Większością formalności może zająć się bowiem profesjonalny zakład pogrzebowy. Wszystko zależy od woli bliskich. Specjaliści nie tylko zorganizują uroczystość, ale również doradzą i rozwieją wszelkie wątpliwości związane z pochówkiem. Będą również służyć wsparciem przy organizacji stypy i transportu bliskich.

Prev Post

Etapy budowania silnej marki osobistej

Next Post

Sypialnia na poddaszu – pomysły na nietuzinkową przestrzeń

post-bars

Podobne