Do gory

 Jak wygląda procedura posadowienia domku mobilnego na działce?
24/07/2022

Jak wygląda procedura posadowienia domku mobilnego na działce?

By

Popularność domków mobilnych rośnie w Polsce z roku na rok. Ich użytkownicy cenią je przede wszystkim za swobodę i wolność, jakie zapewniają. Są atrakcyjne cenowo i wygodne. Za ułamek kosztów oferują namiastkę prawdziwego domu. Żeby jednak domek mobilny sprawdził się przez lata, musi zostać odpowiednio posadowiony. Jak wygląda ta procedura? O jakie szczegóły należy zadbać?

Posadowienie domku mobilnego na działce – jak wygląda w praktyce?

Domki mobilne cieszą się w Polsce coraz większym uznaniem. Są atrakcyjne cenowo, można je z łatwością dostosować do indywidualnych potrzeb użytkowników, a przede wszystkim kosztują inwestora minimum wysiłku. Przyjeżdżają bowiem na wskazaną przez niego działkę praktycznie gotowe do zamieszkania.

reklama

Żeby jednak domek mobilny zachował stabilność – a co za tym idzie trwałość – przez cały okres użytkowania, musi zostać odpowiednio posadowiony na działce. Jak wygląda procedura posadowienia domku mobilnego na działce.

  1. Transport domku mobilnego ciężarówką. Z uwagi na swoje rozmiary domki mobilne są zaliczane do ładunków ponadgabarytowych. Żeby nie stwarzały zagrożenia dla innych uczestników ruchu, ich transport musi odbywać się zgodnie z określonymi w prawie zasadami.
    To dlatego przewozem domku mobilnego zajmuje się wyspecjalizowana firma, która czuwa nad tym, aby wszelkie wymogi prawne zostały spełnione, a transport uzyskał niezbędne pozwolenia. Przewożony obiekt zostaje też dodatkowo ubezpieczony na czas podróży, dzięki czemu inwestor nie musi z własnej kieszeni pokrywać szkód wynikających z ewentualnych zaniedbań.
    Co więcej, transportowi towarzyszą piloci. Nadzorują oni cały proces przewozu i czuwają nad bezpieczeństwem nie tylko innych uczestników ruchu, ale i ładunku. W razie potrzeby mogą nawet wstrzymać ruch, aby ciężarówka bezpiecznie dotarła we wskazane miejsce.
  2. Ściągnięcie domku mobilnego z naczepy i transport traktorem. Z uwagi na uwarunkowania terenu ciężarówka nie zawsze może dostarczyć obiekt bezpośrednio we wskazaną lokalizację. Zwykle podjeżdża jak najbliżej wjazdu na działkę, a domek zostaje ściągnięty z naczepy niskopodwoziowej przy wykorzystaniu traktora i przewieziony w docelowe miejsce na działce. Ciągnik ma mniejsze gabaryty i większe możliwości skrętne, co pozwala ustawić obiekt zgodnie z wymaganiami inwestora.
    Każdy domek jest wyposażony w przestawny dyszel, montowany z obu stron obiektu. Ułatwia to nie tylko jego ściągnięcie z naczepy i ustawienie w wybranym miejscu działki, ale również późniejsze przemieszczanie w razie potrzeby. Obiekt ma też solidne koła. Dla bezpieczeństwa na czas transportu powietrze z opon jest spuszczane. Specjaliści uzupełniają jego braki, a następnie przystępują do ściągnięcia domku mobilnego z naczepy.
  3. Ustawienie domku mobilnego we wskazanym miejscu na działce. Domek mobilny ustawiany jest na przygotowanej wcześniej utwardzonej nawierzchni. Jeżeli inwestor zdecydował się posadowić obiekt na fundamencie, podczas wykonywania działań wykorzystuje się specjalne najazdy, które ułatwiają umieszczenie domku na płycie.
  4. Poziomowanie domku mobilnego. Jest wykonywane natychmiast po ustawieniu domku mobilnego w wybranym miejscu na działce. Polega ono na podparciu obiektu w punktach wyznaczonych na podłużnicy. Wykorzystuje się w tym celu albo regulowane podpory stalowe, albo betonowe bloczki. Dodatkowo należy odciążyć koła lub je zdjąć.

Wypoziomowanie domku należy skontrolować po upływie dwóch miesięcy od jego posadowienia. Wszelkie wykryte odstępstwa należy skorygować, aby obiekt był bezpieczny. Czynność trzeba powtarzać przed każdym okresowym użytkowaniem, minimum raz do roku.

Posadowienie domku mobilnego wpływa nie tylko na stabilność i żywotność obiektu, ale również komfort jego użytkowania. Dlatego należy to zrobić prawidłowo, przestrzegając zasad sztuki budowlanej i bezpieczeństwa. Rzetelni fachowcy dopilnują wszelkich szczegółów, dzięki czemu obiekt będzie gotowy do dalszych etapów, takich jak podłączenie do mediów i urządzanie wnętrz.

źródło: ecomobilehome.pl

Prev Post

Sypialnia na poddaszu – pomysły na nietuzinkową przestrzeń

Next Post

Dom opieki z rehabilitacją – najlepsze miejsce dla seniora

post-bars

Podobne