Do gory

 Palenie papierosów a zdrowie – czy warto zapisać się na terapię?
31/01/2023

Palenie papierosów a zdrowie – czy warto zapisać się na terapię?

By

Nie bez powodu na paczkach z papierosami drukowane są przerażające grafiki i ostrzegające przed niebezpieczeństwem slogany. Palenie tytoniu jest bowiem destruktywne dla naszego zdrowia, a jego skutki mogą objąć praktycznie każdą część organizmu. Mimo to, wiele osób nie jest w stanie raz na zawsze rzucić palenia. Czy warto w takiej sytuacji zapisać się na terapię? Tą i wiele innych kwestii poruszyliśmy w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytania – bo naprawdę warto!

Wpływ papierosów na zdrowie – dlaczego nie warto palić?

Szacuje się, że palenie papierosów jest główną przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Uśrednia się również, że palacze życia o 5 lat krócej, niż osoby niepalące.

reklama

Papierosy powodują między innymi choroby nowotworowe wielu narządów wewnętrznych (nie tylko płuc!), patologie w obrębie układu krążenia, a nawet zmiany naskórne.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do wcześniej wspomnianego „raka”. Wiele osób twierdzi, że nowotwór płuc to jedyny „rak”, jakiego są w stanie wywołać papierosy. To fałsz! Krtań, gardło, przełyk, jama ustna, miedniczki nerkowe, trzustka… te i wiele innych organów wewnętrznych może paść ofiarą palenia tytoniu.

Być może w tym momencie zastanawiasz się, czy za to wszystko jest odpowiedzialna nikotyna. Spieszymy z odpowiedzią, że nie tylko ona! Destrukcyjny wpływ na zdrowie człowieka ma także cyjanowodór, tlenek węgla, a także różnego rodzaju fenole. I zgadliście: wszystkie te substancje znajdują się w papierosach.

Pytanie „czy warto palić papierosy?” jest w tym momencie raczej zbędne. Każdy trzeźwo myślący człowiek bez chwili zawahania odpowie, że nie. A jednak wielu z nas nadal ma problemy z rzuceniem palenia…

Rzucamy papierosy – czy warto zapisać się na terapię?

Wiele osób obawia się zapisania na terapię nałogową. Zamiast tego decydują się na różnego rodzaju farmakologiczne i niefarmakologiczne metody leczenia uzależnienia od tytoniu.

Bardzo często jednak okazuje się, że tego typu sposoby „samoleczenia” są mało skuteczne, a wskaźnik osób „wyleczonych” oscyluje w okolicach kilku-kilkunastu procent. To bardzo niska wartość.

Oczywiście im silniejszy lek, tym wyższa skuteczność. Niestety uzależnienie nie jest czymś, czego można w łatwy sposób pozbyć się za sprawą „zażycia pigułki”.

To właśnie dlatego tak bardzo nieoceniona jest pomoc doświadczonych specjalistów od leczenia uzależnień – czyli wszelkiego rodzaju psychoterapeutów i opiekunów medycznych.

Masz problem z tytoniem? Nie ryzykuj. Zapisz się na leczenie uzależnień w renomowanym ośrodku.

Papierosy tradycyjne a e-papierosy – które są mniej szkodliwe?

Ostatnimi czasy mocno na popularności zyskały tak zwane papierosy elektroniczne. Jednym z ich atutów ma być rzekoma mniejsza szkodliwość. Czy jest to prawda?

Na ten moment nie dysponujemy danymi pozyskanymi z wieloletnich obserwacji, dlatego nie mamy zamiaru strzelać w ciemno.

Jedno jest jednak pewne – lepiej jest nie palić ani tradycyjnych papierosów, ani tych z dopiskiem e-.

Prev Post

Cena trawnika z rolki – czy założenie go jest bardziej opłacalne?

Next Post

Odzież medyczna – cały zestaw. Luźne czy dopasowane?

post-bars

Podobne