Odzież medyczna – cały zestaw. Luźne czy dopasowane?
Profesjonalne ubranie medyczne nie jest czymś o czym myśli się na co dzień. Jak się jednak okazuje – strój dla lekarzy i pielęgniarek musi być specjalistyczny, a zwykły fartuch jest stanowczo niewystarczający. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się kwestii ubrań medycznych i doradzimy, w jaki sposób powinieneś go skompletować tak, aby niczego Ci nie brakowało. Zapraszamy do lektury!
Co wchodzi w skład ubrań medycznych?
Jesteśmy w stanie wyróżnić trzy główne elementy ubioru z szafy każdego medyka. Są to odpowiednio:
– bluza medyczna – najważniejsze jest to, aby nie krępowała ona ruchów górnej partii ciała oraz była przewiewna,
– spodnie medyczne – tutaj pierwsze skrzypce zwykle odgrywa wytrzymałość materiału, gdyż z reguły to właśnie spodnie są najbardziej narażone na uszkodzenia (zarówno mechaniczne, jak i chemiczne),
– obuwie medyczne – w profesjonalnych, szpitalnych warunkach warto nosić także specjalistyczne obuwie medyczne – tutaj sprawa jest jednak nieco skomplikowana, gdyż powinny być one zarówno elastyczne, jak i wytrzymałe, a efekt taki może być ciężki do osiągnięcia.
Idąc tym tropem, możemy wymieniać dalej: czepek medyczny, fartuch, kitel… jednak tutaj wchodzimy już w sferę ubrań przeznaczonych dla konkretnych nisz lekarskich.
Czy ubrania medyczne powinny być luźne?
Wiele osób zastanawia się, czy rozsądniej będzie wybrać luźny zestaw ubrań medycznych, czy może bardziej dopasowany? W rzeczywistości obie te odpowiedzi są poprawne.
Możemy jednak przyjąć, że wariant „luźny” będzie wygodniejszy dla personelu medycznego, natomiast opcja „dopasowana” będzie stanowiła większe bezpieczeństwo podczas pracy w szpitalu.
Musisz mieć na uwadze, że zbyt długie rękawy lub nogawki mogą być powodem, przez który zahaczysz o niebezpieczny przedmiot i opcjonalnie zrobisz komuś krzywdę.
Kwestia „luźne czy dopasowane” nie powinna stanowić jednak większego problemu – gdyż produkowane w dzisiejszych czasach ubrania medyczne są niesamowicie elastyczne. Tak więc nawet mimo „ścisłego dopasowania” do ciała, nadal będziesz mógł odnosić wrażenie, jakbyś miał na sobie ubranie o kilka numerów zbyt duże.
Inne kwestie, o których powinieneś pamiętać
Zanim ostatecznie zdecydujesz się na zakup danego ubrania medycznego, zadaj sobie pytanie „czego tak właściwie wymagam?”.
Może okazać się, że w pracy przydadzą Ci się na przykład dodatkowe kieszenie – dzięki uświadomieniu sobie swoich potrzeb będziesz wiedział, w jakie produkty powinieneś celować.
Ostatnią kwestią jest… cena. Czy koszt ubrań medycznych ma znaczenie? To zależy, w jakim kontekście zadawane jest owe pytanie.
Musisz mieć świadomość, że materiał wykorzystywany do produkcji ubrań medycznych jest nie tylko wytrzymały, ale też… drogi. Dlatego też jeśli natrafisz na podejrzanie tanią aukcję z ubraniami medycznymi, zastanów się dwukrotnie, czy nie oglądasz właśnie ubrania z nisko-jakościowego materiału.
Można więc powiedzieć, że tak: cena ubrań medycznych ma znaczenie. Jak zawsze jednak nie polecamy przesadzać w żadną ze stron – wystarczy znaleźć tak zwany „złoty środek”. Za ubrania medyczne o wysokiej jakości nie powinieneś zapłacić więcej, niż 200 złotych.