Do gory

 Czy uzdatnianie sprężonego powietrza jest konieczne?
15/03/2023

Czy uzdatnianie sprężonego powietrza jest konieczne?

By

Oczyszczanie sprężonego powietrza to proces, który pozwala oczyścić sprężony gaz z wszelkich zanieczyszczeń i cząstek pogarszających jego jakość. Zanieczyszczenia zawieszone w sprężonym powietrzu mogą mieć różny charakter i mogą to być cząstki stałe lub woda, a nawet cząsteczki oleju. To sprawia, że ​​obsługa sprężonego powietrza jest wieloetapowa i wymaga wielu akcesoriów do sprężarek, aby zrobić to dobrze. Wyjaśnimy więc, jak przebiega proces uzdatniania sprężonego powietrza i podpowiemy, co jest potrzebne do prawidłowego przeprowadzenia tego procesu.

Dlaczego właściwie uzdatniać sprężone powietrze?

Filtracja sprężonego powietrza jest obowiązkowym elementem produkcji tego medium. Sprężone powietrze wytwarzane przez kompresory jest tym samym powietrzem, którym oddychamy na co dzień, ale pod znacznie wyższym ciśnieniem. Oznacza to, że zdecydowanie większa część gazu jest pompowana na mniejszy obszar. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia powietrza, a także gromadzenia się w nim ewentualnych zanieczyszczeń. Ponadto obróbka gazu atmosferycznego, polegająca na zwiększeniu jego ciśnienia, powoduje osadzanie się dużej ilości wilgoci ze sprężonego powietrza. Wilgoć jest również niezbędnym elementem powietrza w naszym otoczeniu, jednak zwiększenie ciśnienia tego środowiska potęguje to zjawisko. 

reklama

Uzdatnianie sprężonego powietrza jest wymagane do celów produkcyjnych, przemysłowych lub usługowych. Dzięki oczyszczeniu sprężonego gazu znacznie poprawia się jego jakość i użyteczność. Dlatego warto zadbać o to, aby proces ten przebiegał prawidłowo oraz o wyposażenie zakładu we wszystkie niezbędne elementy i akcesoria do obsługi uzdatniania sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym.

Jak przebiega wstępna filtracja sprężonego powietrza

Filtracja wstępna sprężonego powietrza odbywa się za pomocą specjalnych filtrów zaprojektowanych dla konkretnego modelu sprężarki powietrza. Na tym etapie uzdatniania sprężonego powietrza usuwana jest większość cząstek stałych i zanieczyszczeń gazowych. Zastosowanie filtrów zapewnia wysoką jakość sprężonego powietrza, ponieważ cząstki stałe są całkowicie usuwane ze sprężonego gazu. Jednak dobre mikrofiltry wyłapują dużą ilość kurzu i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Uzupełnienie tej filtracji filtrami węglowymi sprawia, że ​​sprężone powietrze jest pozbawione smaku i zapachu. Jest to szczególnie ważne w przemyśle spożywczym, medycynie i stomatologii. Dzięki zastosowaniu węgla aktywnego filtry węglowe charakteryzują się dłuższą żywotnością.

Nie zapominaj o osuszaniu sprężonego powietrza

Kolejnym ważnym etapem przetwarzania sprężonego powietrza jest usuwanie wilgoci. Osuszanie sprężonego powietrza również znacząco wpływa na jakość tego medium. Sprężone powietrze można pozbawiać wilgoci i cząstek wody na wiele sposobów i przy użyciu różnych akcesoriów oraz elementów układu pneumatycznego. Najbardziej popularne i wydajne są osuszacze membranowe, adsorpcyjne, ziębnicze oraz tandemowe. Zastosowanie poszczególnych rodzajów osuszania umożliwia dostarczenie sprężonego powietrza wysokiej jakości oraz usunięcie wilgoci z układu pneumatycznego. Ponadto osuszacze są znacznie dokładniejsze niż tylko filtry sprężonego powietrza, dlatego warto o ich zakupie pamiętać przy planowaniu i modernizacji układu sprężonego powietrza.

Separacja oleju w układzie sprężonego powietrza

Separacja i oczyszczenie sprężonego powietrza z cząstek oleju i mgły olejowej jest bardzo ważnym krokiem, ale koniecznym tylko w przypadku stosowania sprężarek olejowych. W urządzeniach wykorzystujących olej do smarowania i chłodzenia podzespołów nie ma możliwości usunięcia cząsteczek oleju ze sprężonego powietrza w inny sposób niż poprzez wielostopniowy system filtrów. Usuwanie ze sprężonego powietrza oleju ma wpływ nie tylko na wykorzystanie tego medium w produkcji żywności, elektronice, optyce, medycynie czy farmaceutyce. Sprężone powietrze wolne od cząstek oleju ma również bezpośredni wpływ na wydłużenie żywotności całego układu sprężonego powietrza i jego poszczególnych elementów, a także na wydajność i dłuższą żywotność wszystkich urządzeń pneumatycznych pracujących w fabryce.

źródło: ALMiG Kompressoren Polska S.A

Prev Post

Odzież medyczna – cały zestaw. Luźne czy dopasowane?

Next Post

Jakie korzyści dla ogrodu niosą ręcznie robione rzeźby i ozdoby ogrodowe?

post-bars

Podobne