Do gory

 Pachołki drogowe od A do Z
26/07/2022

Pachołki drogowe od A do Z

By

Pachołki drogowe to jedne z najpopularniejszych i równocześnie najbardziej funkcjonalnych akcesoriów ruchu drogowego. Występują w rozmaitych wariantach, dzięki czemu ich dobór i dostosowanie do sytuacji jest niebywale łatwe. Ale równocześnie ta mnogość rozwiązań powoduje, że dla nowicjuszy wybór odpowiedniego pachołka drogowego może być nieco utrudniony. Przedstawiamy krótki poradnik i przewodnik po pachołkach drogowych.

Pachołki drogowe – najważniejsze cechy i warianty

Pachołki drogowe nazywane są również stożkami parkingowymi. Wynika to z ich kształtu i funkcjonalności. Najważniejszą cechą łączącą wszystkie pachołki drogowe jest ich stożkowaty kształt. Niezależnie od kolorystyki, ciężaru czy wielkości każdy pachołek jest stożkiem. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pachołki drogowe w swoim zastosowaniu nie ograniczają się do jezdni i ruchu drogowego, ale wychodzą daleko poza nie.

reklama

Nowoczesne pachołki drogowe są elastyczne i wytwarzane z materiałów zapewniających dużą giętkość i wytrzymałość. Odchodzi się od plastikowych stożków parkingowych z powodu ich niskiej jakości i słabej odporności na uszkodzenia. Wiele pachołków drogowych ma również możliwość dociążenia podstawy, dzięki czemu znacząco zwiększa się stabilność. Nabiera to dużego znaczenia w zastosowaniach na drogach szybkiego ruchu i autostradach, a więc wszędzie tam, gdzie samochody poruszają się z dużą prędkością. Zbyt lekki i mało stabilny pachołek drogowy mógłby zostać zwiany przez podmuch przejeżdżającego samochodu. Dzięki dodatkowemu dociążeniu to ryzyko zostaje wyeliminowane. Ponadto nowoczesne pachołki drogowe są wyposażone w pasy folii odblaskowej najnowszej generacji. Dzięki niej możliwe jest intensywne odbicie nawet niewielkiej ilości światła. Przyczynia się to do podniesienia widoczności pachołków drogowych z dużych odległości, a także w niesprzyjających warunkach pogodowych czy po zmroku. Folia odblaskowa nowej generacji daje złudzenie samodzielnego świecenia.

Gdzie i jak stosować pachołki drogowe

Dzięki licznym zaletom pachołków drogowych mogą być one stosowane w różnych sytuacjach i pełnić różnorodne funkcje. Podstawową funkcją stożków parkingowych jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg każdego typu. Bezpośrednio na jezdni pachołki ostrzegawcze stosuje się do wyznaczania stopniowego zwężania drogi, wyznaczania toru ruchu pojazdów, do oznaczania robót krótkotrwałych lub szybko postępujących oraz oznaczania i zabezpieczania świeżo malowanych linii oznakowania poziomego wzdłuż jezdni. Mogą one być także elementem ostrzegawczym przy trwających pracach porządkowych na poboczach, takich jak np. koszenie trawy czy przycinanie gałęzi zwisających nad drogą. Jednak oprócz tego pachołki drogowe mogą być stosowane poza ulicami. To nieodzowny element wyposażenia stacji benzynowych. Pomagają zorganizować i uporządkować powierzchnię placów manewrowych, małych osiedlowych parkingów oraz parkingów wielkopowierzchniowych. Są także nieocenioną pomocą w dużych halach magazynowych i produkcyjnych. Bez przeszkód z pachołków ostrzegawczych korzystają także użytkownicy To wszechstronne i funkcjonalne rozwiązanie.

źródło: drogowe.com.pl

Prev Post

Zachęć swoich klientów do działania! Magia przycisków CTA

Next Post

Komputer czy laptop – co będzie dla Ciebie lepsze?

post-bars

Podobne