Do gory

 Komputer czy laptop – co będzie dla Ciebie lepsze?
27/07/2022

Komputer czy laptop – co będzie dla Ciebie lepsze?

By

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, w którym kierunku podąża dzisiejsza technologia. Z jednej strony staramy się ograniczyć rozmiar pojedynczych komponentów do niezbędnego minimum, z drugiej jednak niektóre akcesoria przybierają na gabarytach (patrz telefony komórkowe). Co jednak w przypadku komputerów stacjonarnych? Czy są one powoli wypierane przez przenośne laptopy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Bez zbędnego przedłużania: to zależy.

reklama

Zależy głównie od preferencji samego użytkownika.

Komputer stacjonarny oraz laptop, pomimo spełniania bardzo podobnych funkcji, różnią się wieloma parametrami. Nie ma tutaj jednak rozróżnienia na sprzęt lepszy i gorszy. Z tego też powodu jednym bardziej będzie pasował sporych rozmiarów „blaszak”, a innym lekki, składany odpowiednik.

Czym jednak tak właściwie różni się komputer stacjonarny od laptopa?

Komputer i laptop – różnice

Ktokolwiek, kto pracował na obu rodzajach sprzętu, bez problemu powinien wymienić wszystkie różnice. Jeśli jednak Ty nie miałeś takiej okazji – to zaraz wszystko Ci wytłumaczymy.

Produktywność podzespołów

Za całokształt działania zarówno komputera, jak i laptopa, w pełni odpowiadają podzespoły, z których są one zbudowane. Do najważniejszych z nich zaliczamy procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, a także rodzaj dysku twardego.

Całkiem łatwo jest się domyślić, że w komputerze stacjonarnym jest po prostu więcej miejsca na wszystkie te akcesoria. Dzięki temu nie ma konieczności oszczędzania na podzespołach oraz znacznie łatwiej jest je wymieniać oraz aktualizować.

Zwycięzca: komputer stacjonarny

Łatwość w przenoszeniu

Jeśli prowadzisz zabiegany tryb życia i często jesteś zmuszony do pracy zdalnej, to mobilność powinna być ważniejszym parametrem, niż produktywność.

Tutaj odpowiedź nie powinna nikogo zdziwić: wygrywa laptop.

Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wagę i gabaryty samego komputera stacjonarnego (który nota bene potrafi być naprawdę małych rozmiarów), ale też i o dodatkowe komponenty. Monitor, klawiaturę, myszkę… nie ma tutaj mowy o łatwym transporcie.

Laptop ma to wszystko wbudowane w sobie.

No i z laptopem możesz bez problemu położyć się na kanapie – cóż za wygoda!

Odporność na awarie

Zapobieganie awariom to również bardzo ważny aspekt. Tym razem jednak będziemy musieli rozpatrzeć dwa przypadki: brak zasilania oraz awarię podzespołów.

Jeśli mowa o braku zasilania (czyt. przerwa w dostawie prądu), laptop będzie w stanie pracować na baterii jeszcze przez kilka godzin. Komputer stacjonarny wyłączy się natychmiast. Może to mieć kluczowe znacznie podczas pracy nad dokumentami – nikt przecież nie chce stracić swoich postępów w pracy!

Jeżeli dojdzie jednak do usterki podzespołów, to w przypadku laptopów rodzi się mały problem – ciężko jest dostać się do ich wnętrza. Same pojedyncze elementy bardzo często są również na stałe przymocowane do urządzenia, tak więc w grę wchodzi tylko wymiana w profesjonalnym serwisie.

Werdykt: remis.

Komputer czy laptop – podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na jak największej wydajności urządzenia, a jego mobilność schodzi na dalszy plan: powinieneś zdecydować się na komputer stacjonarny.

Często pracujesz zdalnie i jesteś zmuszony robić to poza domem? W tym przypadku laptop okaże się Twoim wybawieniem.

Niezależnie od Twoich preferencji, zakupów zawsze dokonywać powinieneś w profesjonalnym sklepie ze sprzętem elektronicznym.

Być może teraz jest najlepszy czas, aby wymienić swój stary sprzęt?

Prev Post

Pachołki drogowe od A do Z

Next Post

Jak sprawdzić, czy deweloper jest wiarygodny?

post-bars

Podobne