Komputer czy laptop – co będzie dla Ciebie lepsze?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, w którym kierunku podąża dzisiejsza technologia. Z jednej strony staramy się ograniczyć rozmiar pojedynczych komponentów do niezbędnego minimum, z drugiej jednak niektóre akcesoria przybierają na gabarytach (patrz telefony komórkowe). Co jednak w przypadku komputerów stacjonarnych? Czy są one powoli wypierane przez przenośne laptopy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Komputer stacjonarny czy laptop?
Bez zbędnego przedłużania: to zależy.
Zależy głównie od preferencji samego użytkownika.
Komputer stacjonarny oraz laptop, pomimo spełniania bardzo podobnych funkcji, różnią się wieloma parametrami. Nie ma tutaj jednak rozróżnienia na sprzęt lepszy i gorszy. Z tego też powodu jednym bardziej będzie pasował sporych rozmiarów „blaszak”, a innym lekki, składany odpowiednik.
Czym jednak tak właściwie różni się komputer stacjonarny od laptopa?
Komputer i laptop – różnice
Ktokolwiek, kto pracował na obu rodzajach sprzętu, bez problemu powinien wymienić wszystkie różnice. Jeśli jednak Ty nie miałeś takiej okazji – to zaraz wszystko Ci wytłumaczymy.
Produktywność podzespołów
Za całokształt działania zarówno komputera, jak i laptopa, w pełni odpowiadają podzespoły, z których są one zbudowane. Do najważniejszych z nich zaliczamy procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, a także rodzaj dysku twardego.
Całkiem łatwo jest się domyślić, że w komputerze stacjonarnym jest po prostu więcej miejsca na wszystkie te akcesoria. Dzięki temu nie ma konieczności oszczędzania na podzespołach oraz znacznie łatwiej jest je wymieniać oraz aktualizować.
Zwycięzca: komputer stacjonarny
Łatwość w przenoszeniu
Jeśli prowadzisz zabiegany tryb życia i często jesteś zmuszony do pracy zdalnej, to mobilność powinna być ważniejszym parametrem, niż produktywność.
Tutaj odpowiedź nie powinna nikogo zdziwić: wygrywa laptop.
Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wagę i gabaryty samego komputera stacjonarnego (który nota bene potrafi być naprawdę małych rozmiarów), ale też i o dodatkowe komponenty. Monitor, klawiaturę, myszkę… nie ma tutaj mowy o łatwym transporcie.
Laptop ma to wszystko wbudowane w sobie.
No i z laptopem możesz bez problemu położyć się na kanapie – cóż za wygoda!
Odporność na awarie
Zapobieganie awariom to również bardzo ważny aspekt. Tym razem jednak będziemy musieli rozpatrzeć dwa przypadki: brak zasilania oraz awarię podzespołów.
Jeśli mowa o braku zasilania (czyt. przerwa w dostawie prądu), laptop będzie w stanie pracować na baterii jeszcze przez kilka godzin. Komputer stacjonarny wyłączy się natychmiast. Może to mieć kluczowe znacznie podczas pracy nad dokumentami – nikt przecież nie chce stracić swoich postępów w pracy!
Jeżeli dojdzie jednak do usterki podzespołów, to w przypadku laptopów rodzi się mały problem – ciężko jest dostać się do ich wnętrza. Same pojedyncze elementy bardzo często są również na stałe przymocowane do urządzenia, tak więc w grę wchodzi tylko wymiana w profesjonalnym serwisie.
Werdykt: remis.
Komputer czy laptop – podsumowanie
Jeżeli zależy Ci na jak największej wydajności urządzenia, a jego mobilność schodzi na dalszy plan: powinieneś zdecydować się na komputer stacjonarny.
Często pracujesz zdalnie i jesteś zmuszony robić to poza domem? W tym przypadku laptop okaże się Twoim wybawieniem.
Niezależnie od Twoich preferencji, zakupów zawsze dokonywać powinieneś w profesjonalnym sklepie ze sprzętem elektronicznym.
Być może teraz jest najlepszy czas, aby wymienić swój stary sprzęt?