Jak sprawdzić, czy deweloper jest wiarygodny?
Wiarygodność dewelopera można sprawdzić na wiele sposobów i nie trzeba do tego skomplikowanych narzędzi. Zazwyczaj wystarczy jedynie dostęp do internetu i wiedza na temat tego, gdzie i jakich informacji szukać. Co więc sprawdzić, aby przekonać się, czy deweloper jest wiarygodny?
Jak ocenić wiarygodność dewelopera? KRS prawdę Ci powie
Zakup mieszkania uchodzi za jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje się w życiu. Nic więc dziwnego, że większość osób podchodzi do niego z ostrożnością i chce mieć pewność, że cały proces przebiegnie bez przykrych niespodzianek. Żeby tak się stało, warto przeanalizować wiarygodność dewelopera. Ustrzeże to kupującego przed zawarciem umowy z niewypłacalnym bądź nieuczciwym podmiotem.
Podstawowym krokiem, jaki każdy potencjalny nabywca mieszkania od dewelopera powinien zrobić, jest sprawdzenie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Stanowi on potwierdzenie, że przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane. Dostarcza też wielu innych użytecznych informacji. Można się z niego dowiedzieć m.in.:
- kto jest uprawniony do podpisywania umów z ramienia firmy,
- jakim kapitałem dysponuje przedsiębiorstwo,
- od kiedy działalność jest prowadzona i czy jest aktywna,
- czy przeciwko firmie są prowadzone postępowania restrukturyzacyjne/upadłościowe.
W KRS można też znaleźć informację o ewentualnym zakazie prowadzenia działalności, a także dokumenty poświadczające prowadzone wobec podmiotu egzekucje należności dla US lub ZUS-u. Ich efektem może być windykacja, która obciąży finanse dewelopera. Sprawdzenie wpisu w KRS jest darmowe. W internecie działa wiele serwisów, które zapewniają otwarty dostęp do informacji zawartych w KRS. Nie trzeba się więc natrudzić, aby wstępnie zweryfikować podmiot.
Wiarygodność dewelopera – co jeszcze o niej przesądza?
Żeby ocenić wiarygodność dewelopera, analiza wpisu w KRS nie wystarczy. Pod uwagę należy wziąć też inne czynniki. Składają się one na pozytywne ogólne wrażenie sugerujące, że podmiotowi można zaufać. Co więc sprawdzić?
- Doświadczenie. Im dłużej firma funkcjonuje na rynku, tym lepiej. Sugeruje to, że jest odporna na zawirowania gospodarcze, wypracowała skuteczne metody działania i dostosowuje się do zmieniających się oczekiwań klientów. Długi staż oznacza też, że deweloper zrealizował wiele projektów, przy których współpracuje z rzetelnymi podwykonawcami.
- Opinie w internecie. Ich analiza pozwoli zweryfikować, czy zapewnienia dewelopera o wywiązywaniu się z umów są prawdą. Rzetelny deweloper może liczyć na przychylne oceny, natomiast podmiot stosujący nieuczciwe praktyki najczęściej nie ma renomy w sieci. Uważać trzeba też na przedsiębiorstwa-widma, o których nikt nic nie pisze.
W sieci natknąć można się też na osiedlowe grupy mieszkańców. Służą one wymianie opinii i wzajemnej pomocy. Warto do nich dołączyć i zapytać, jak właściciele nieruchomości oceniają współpracę z deweloperem. - Zrealizowane projekty. Dzięki nim potencjalny nabywca może ocenić, czy przyjęte przez dewelopera dotychczasowe rozwiązania architektoniczne po prostu odpowiadają jego gustowi. Istotne jest także to, czy deweloper konsekwentnie rozwija portfolio projektów mieszkaniowych i idzie z duchem czasu, co sugeruje np. wykorzystanie nowych technologii budowlanych.
- Przynależność do organizacji branżowych. Organizacje branżowe najczęściej skupiają wokół siebie te firmy deweloperskie, które mogą pochwalić się długim stażem na rynku i renomą. Ich członkowie zobowiązują się do przestrzegania dobrych praktyk, takich jak równe traktowanie każdej ze stron umowy deweloperskiej.
Choć spektakularne upadki deweloperów należą do rzadkości, a ustawa deweloperska z 29 kwietnia 2012 r. zabezpieczyła w dużym stopniu interesy nabywców, wciąż warto sprawdzić, komu powierza się pieniądze. Wiarygodność firmy deweloperskiej można zweryfikować na różne sposoby, np. analizując informacje KRS i opinie w internecie. Warto poświęcić na to czas, aby w przyszłości uniknąć kłopotów i w spokoju czekać na przeprowadzkę.