Kto i kiedy powinien zgłosić się na USG tarczycy?
Zarówno współczesny tryb życia, jak i sposób żywienia oraz obecne w środowisku toksyny i zanieczyszczenia w znaczącym stopniu wpływają na fakt, że coraz większa część populacji cierpi na schorzenia tarczycy. Ten wyjątkowo delikatny organ odgrywa ogromną rolę w ludzkim organizmie. Najczęściej przekonujemy się o tym jednak dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy w jego funkcjonowaniu. Podpowiadamy kto i kiedy powinien zgłosić się na USG tarczycy i jakie korzyści przynosi to badanie.
Czym jest USG tarczycy i na czym polega?
USG tarczycy to technika obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do uzyskania obrazu tarczycy. Pozwala na łatwą i bezbolesną wizualizację struktur wewnątrz ciała oraz określenie dokładności struktur i ich wymiarów. W ten sposób z jego pomocą można wykryć wszystkie rodzaje guzów i zgrubień na narządach, a także ich patologiczne powiększenie. Mechanizm działania USG opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych.
Urządzenie testowe jest jednocześnie nadajnikiem i odbiornikiem. Fale ultradźwiękowe są wysyłane do wnętrza ciała, a następnie odbijane od narządów wewnętrznych, by z powrotem trafić do urządzenia. Urządzenie przechwytuje odbite fale i mierzy ich długość. Na tej podstawie na ekranie tworzony jest monochromatyczny obraz, który odzwierciedla wewnętrzne struktury badanego obszaru.
Ważną zaletą badania USG jest to, że jest ono całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Nie ma też negatywnego wpływu na organizm pacjenta, nawet przy wielokrotnym powtarzaniu. Inną ważną cechą ultrasonografii jest możliwość badania narządów i struktur ciała w ruchu oraz w czasie rzeczywistym. W wielu przypadkach, głównie ortopedycznych, jest to bardzo ważne i przydatne. Ultradźwięki to również główna metoda diagnozowania chorób tarczycy, zwłaszcza nowotworów i torbieli.
Jak wspomnieliśmy, USG tarczycy może być wykorzystywane do diagnozowania chorób tarczycy, takich jak rak tarczycy i guzki. Badanie USG jest również używane jako narzędzie przesiewowe do wczesnego wykrywania raka tarczycy u osób bez objawów. USG tarczycy może także służyć do badania szyi i klatki piersiowej w celu sprawdzenia oznak wola, kontroli stanu węzłów chłonnych lub pojawiających się w organizmie nieprawidłowości.
Wskazania do wykonania USG tarczycy, czyli kiedy zgłosić się na badanie?
Tarczyca to gruczoł dokrewny, który wytwarza hormony regulujące metabolizm organizmu. Tarczyca wytwarza dwa hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Hormony te kontrolują, jak szybko organizm zużywa energię, wytwarza nowe białka i kontroluje wrażliwość tkanek organizmu na inne hormony. Jeśli we krwi nie ma wystarczającej ilości hormonów tarczycy, organizm zwalnia, co prowadzi do takich objawów, jak przyrost masy ciała, uczucie zmęczenia, zaparcia, suchość skóry i wypadanie włosów. Rozpoznanie zaburzeń tarczycy często zaczyna się od badania fizykalnego i historii medycznej zebranej przez lekarza. Zleca się również badania krwi na TSH i poziomy T4. USG tarczycy jest również uzupełnieniem tych badań.
Objawy, które mogą wskazywać na chorobę tarczycy są zazwyczaj niejasne. Najczęstsze, choć rzadko związane z chorobami tarczycy, to gwałtowne wahania masy ciała, nagła utrata lub znaczny przyrost masy ciała oraz bezsenność lub nadmierna senność z towarzyszącym chronicznym zmęczeniem. Ponadto badanie ultrasonograficzne tarczycy powinny być wywołane takimi objawami, jak nieprawidłowe wyniki badań krwi TSH, powiększony obwód szyi, powiększone wole i wyczuwalne guzki, duszność, dysfagia, a także dysfagia i uporczywa chrypka.
Nawet pozornie nieistotne symptomy mogą być objawami poważnej choroby wymagającej leczenia. Choroba tarczycy może znacznie obniżyć jakość życia. Ponadto ważne jest, aby każda choroba została wykryta możliwie jak najszybciej. Ponieważ im wcześniej jest wykryta, tym lepsze rokowanie dla pacjenta. A ponieważ badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne, nie należy zwlekać z jego wykonaniem i wizytą u specjalisty, aby uzyskać wyniki służące postawieniu diagnozy i wdrożeniu leczenia.
źródło: gabinetusg.com.pl