Do gory

 Klimatyzacja mieszkania – na co możesz się zdecydować?
30/01/2023

Klimatyzacja mieszkania – na co możesz się zdecydować?

By

Chociaż jeszcze do niedawna systemy klimatyzacyjne można było spotkać głównie w biurach, wraz z rozwojem technologii i postępującymi zmianami klimatycznymi ich zalety zaczęli dostrzegać także inwestorzy prywatni. Dzisiaj nikogo już nie dziwi widok klimatyzatora w mieszkaniu. Na jakie urządzenie można się zdecydować, dysponując lokum w bloku?

Klimatyzacja w mieszkaniu – przegląd dostępnych rozwiązań

Wysokie temperatury dają się we znaki zwłaszcza w miastach. Asfaltowo-betonowa architektura i gęsta zabudowa sprawiają, że obszary miejskie są wyspami ciepła, które nie chłodzą się nawet nocą. Nic więc dziwnego, że ich mieszkańcy szukają rozwiązań, które przyniosłyby im ulgę i poprawiły komfort codziennego życia. Z pomocą przychodzą systemy klimatyzacyjne. Jakie warianty ma do wyboru inwestor w przypadku mieszkania?

reklama
  1. Klimatyzacja typu split. Klimatyzator typu Split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej, którą instaluje się w mieszkaniu, oraz zewnętrznej – montowanej na zewnątrz budynku, np. na elewacji lub balkonie. Z uwagi na swoją wydajność i przystępność cenową cieszy się dużą popularnością. Sprawdza się w niewielkich mieszkaniach oraz wtedy, gdy właściciel potrzebuje schłodzić jedno pomieszczenie, np. salon lub biuro. Jako że elewacja i balkon uznawane są za części wspólne budynku, na montaż klimatyzatora typu split trzeba uzyskać zgodę administratora nieruchomości, np. spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Co więcej, zarządca budynku może zażądać od wnioskodawcy przedłożenia zgód na montaż klimatyzacji od sąsiadów. Jednostka zewnętrzna generuje bowiem hałas, który mógłby przeszkadzać użytkownikom innych mieszkań. Dlatego aby uniknąć odmowy, warto wybierać spośród urządzeń, które charakteryzują się cichą pracą.
  2. Klimatyzacja typu multisplit. Pozwala podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. To opcja polecana w przypadku większych mieszkań. Pozwala na chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie, i to niezależnie od siebie. Dzięki temu we wnętrzach może panować różna temperatura, dostosowana do potrzeb ich użytkowników. Podobnie jak w przypadku klimatyzacji split tak i w wariancie multisplit na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji lub balkonie należy uzyskać zgodę administratora budynku (ewentualnie także sąsiadów). Dlatego warto szukać urządzeń, które generują możliwie najmniejszy hałas.
  3. Klimatyzator przenośny. Składa się z jednej jednostki. Sprawdzi się w przypadku niewielkich mieszkań, a także jako alternatywa dla systemów split i multisplit, jeśli inwestor nie uzyska zgody na instalację jednostki zewnętrznej na elewacji lub balkonie. Klimatyzator przenośny nie wymaga montażu. Wystarczy go postawić w wybranym miejscu, rurę odprowadzającą ciepłe powietrze wystawić przez okno lub drzwi balkonowe, a na koniec podłączyć sprzęt do prądu.

W porównaniu z systemami split i multisplit klimatyzatory przenośne charakteryzują się mniejszą wydajnością i generują większy hałas. Niemniej pozwalają schłodzić wnętrze bez konieczności wykonywania instalacji i uzyskiwania zgód.

Klimatyzacja mieszkania – dostępne warianty w technologiach split i multi-split

Klimatyzacja split i multisplit to częsty wybór w przypadku mieszkań. Jest wydajna i cicha, a dodatkowo występuje w różnych wariantach montażowych, co pozwala dostosować system nie tylko do indywidualnych potrzeb użytkowników, ale również efektu wizualnego, jaki chce się uzyskać. Inwestor może zdecydować się na:

  • klimatyzatory ścienne,
  • klimatyzatory podsufitowe (ścienno-przysufitowe),
  • klimatyzatory przypodłogowe,
  • klimatyzatory kasetonowe,
  • klimatyzatory kanałowe.

Każda grupa urządzeń charakteryzuje się odmienną specyfiką i ma swoje zalety i wady. Dlatego wybór sprzętu powinna poprzedzać wnikliwa analiza potrzeb i preferencji użytkowników, dzięki czemu zakup będzie udany.

Klimatyzatory to urządzenia, które coraz częściej można spotkać w mieszkaniach. Dają upragniony chłód, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Jeśli nie wiesz, jaki wariant sprzętu sprawdzi się w Twoim przypadku, specjaliści pomogą Ci w doborze optymalnego rozwiązania. Wystarczy, że zaufasz ich doświadczeniu.

Prev Post

Struktura 3 aktów w prezentacji multimedialnej? Jak ją zastosować, by czerpać korzyści ze storytellingu?

Next Post

Cena trawnika z rolki – czy założenie go jest bardziej opłacalne?

post-bars

Podobne