Do gory

 Karaluchy – skuteczne sposoby na zwalczanie insektów
23/07/2022

Karaluchy – skuteczne sposoby na zwalczanie insektów

By

Karaluchy są owadami należącymi do rodziny karaczanów. To insekty kosmopolityczne, które prowadzą nocny tryb życia. Warto poznać metody ich tępienia, ponieważ insekty te mogą przenosić chorobotwórcze bakterie.

Karaluchy – owady bytujące w różnych zakamarkach

Problem karaluchów może pojawić się nie tylko w budownictwie starszego typu, ale także w nowoczesnych apartamentowcach. Jeśli zauważy się obecność tych owadów w domu, należy poszukać jak najszybszego sposobu, aby pozbyć się insektów i nie dopuścić do kolonizowania karaluchów. Warto wiedzieć, czym różni się karaluch od prusaka, który również należy do rodziny karaczanów.

reklama

Karaluchy, a właściwie karaczany wschodnie to owady o łacińskiej nazwie Blatta orientalis, które mają barwę ciemnobrązową. Dorosły osobnik może osiągnąć długość do 24 mm. Wygląd karalucha jest dość charakterystyczny. Ma on lekko zakrzywione skrzydła zakrywające aż 2/3 odwłoka. Samice karalucha nie mają skrzydeł, tylko pozostałości po nich.

Karaluchy dobrze wspinają się po powierzchniach niewymagających perfekcyjnej przyczepności. Oznacza to, że owady mogą mieć problem z poruszaniem się po idealnie gładkich ścianach czy też pionowych powierzchniach, pokrytych śliskimi lakierami czy preparatami podkładowymi. Karaluchy dobrze poruszają się po szorstkich powierzchniach. Prowadzą one nocny tryb życia. Dlatego też trudno jest zidentyfikować je w ciągu dnia. Osobniki dorosłe poruszają się wolno, zazwyczaj bytując w kanałach, piwnicach i w miejscach, gdzie panuje umiarkowana temperatura. Karaluchy w ciągu dnia chowają się w szczelinach i szparach, aby stamtąd wyruszać na poszukiwanie pożywienia.

Tryb życia karalucha

Karaluchy odżywiają się wszystkim tym, co spożywają mieszkańcy danego domu. Mogą być to gotowane potrawy, warzywa, a także resztki jedzenia pozostawione na blatach kuchennych. Odżywianie karaluchów obejmuje również mięso, czekoladę, a także produkty piekarnicze, w tym mąkę czy wyroby sypkie, między innymi cukier. Karaluchy zjadają klej z oprawy książki. Powoduje to trwałe uszkodzenie zgromadzonych księgozbiorów. W przeciwieństwie do prusaków, karaluchy preferują mniej wilgotne miejsca. Owady te są w stanie przetrwać nawet bardzo niekorzystne warunki zewnętrzne w postaci gwałtownego spadku temperatury, promieniowania UV, promieniowania radioaktywnego, a także działania wielu substancji chemicznych. Z uwagi na to, domowe sposoby walki z karaluchami są całkowicie lub w bardzo dużym stopniu nieskuteczne.

Preparaty na karaluchy, dostępne w ogólnej sprzedaży, nie mogą mieć zbyt wysokiego stężenia środka owadobójczego. Zasady te wprowadziła Unia Europejska, która restrykcyjnie przestrzega tej dyrektywy, badając wszystkie produkty, które są przeznaczone do sprzedaży w krajach członkowskich. Oznacza to, że zakupiony w sklepie preparat na karaluchy w postaci żelu, płynu lub granulatu wykazuje niską skuteczność.

Żel na karaluchy – skuteczny sposób walki z owadami

Sposobem na pozbycie się karaluchów jest wynajęcie specjalisty z firmy świadczącej takie usługi, jak dezynsekcja. To jedyny sposób na to, aby móc powstrzymać namnażanie się karaluchów, szczególnie gdy mają one stały dostęp do pożywienia i wydostają się z piwnicy czy kanałów dylatacyjnych otworami znajdującymi się w mieszkaniu.

Profesjonalista zatrudniony w firmie dezynsekcyjnej dysponuje żelem na karaluchy. Jest to skuteczna metoda walki z owadami pełzającymi. Wspomniany wcześniej żel na karaluchy rozkładany jest w kluczowych miejscach, gdzie pojawiają się te owady. Działanie to poprzedzone jest zidentyfikowaniem liczby osobników, które zdążyły zagnieździć się w danym budynku. W późniejszym czasie specjalista zajmujący się dezynsekcją rozkłada żel na karaluchy. Preparat ten zawiera silną dawkę feromonów. Są to substancje, które pobudzają aparat węchowy karaluchów. Owady traktują go jako świetne pożywienie i zanoszą do gniazda, gdzie żel jest spożywany przez dorosłe osobniki. Pozwala to na wytępienie karaluchów, nawet gdy pojawiły się one w domu, firmie lub innym budynku, w bardzo dużej liczbie. Żel na karaluchy to sposób na pozbycie się tych owadów, który można dopasować do liczby bytujących w lokum insektów.

Skutecznie działający żel na karaluchy jest jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się tych owadów. Warto zdecydować się na tę metodę, ponieważ karaluchy mogą przenosić groźne dla organizmów żywych bakterie i wirusy, którymi zanieczyszczają przedmioty codziennego użytku. 

Prev Post

Zalety wczesnej rehabilitacji – dlaczego nie warto z nią zwlekać?

Next Post

Urządzenia peryferyjne do kas i drukarek fiskalnych – przegląd dostępnych rozwiązań

post-bars

Podobne