Do gory

 Zalety wczesnej rehabilitacji – dlaczego nie warto z nią zwlekać?
23/07/2022

Zalety wczesnej rehabilitacji – dlaczego nie warto z nią zwlekać?

By

Zabieg operacyjny to zawsze spore obciążenie dla organizmu. Pierwsze dni, jakie po nim następują, nie należą do najłatwiejszych. Wbrew jednak pozorom rekonwalescencja nie zakłada bierności. Wręcz odwrotnie. Im wcześniej zacznie się działać, tym najczęściej lepiej. Jak wygląda wczesna rehabilitacja po zabiegu? Jakie są jej najważniejsze korzyści?

Wczesna rehabilitacja po zabiegu  – na czym polega? Jak wygląda?

Pierwsze dni po zabiegu operacyjnym to dla pacjenta szczególnie trudny okres. Rekonwalescencja nie powinna jednak polegać na biernym oczekiwaniu na powrót do sił. Przedłużone unieruchomienie jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Nie tylko osłabia siłę mięśniową, ale też zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju powikłań. W efekcie przedłuża hospitalizację.

reklama

W uniknięciu negatywnych konsekwencji związanych ze zbyt długim unieruchomieniem po zabiegu pomaga wczesna rehabilitacja ruchowa. To najlepsza droga do szybkiego i skutecznego powrotu do maksymalnej sprawności. Kiedy można ją rozpocząć? Jak wygląda w początkowej fazie?

Jeśli nie ma przeciwwskazań, wczesną rehabilitację można rozpocząć jeszcze w dobie zabiegu. W pierwszej kolejności obejmuje ona naukę samodzielnego siedzenia. W następnym etapie pacjent wstaje i spaceruje wokół łóżka przy asyście członka personelu medycznego lub rodziny. W kolejnej dobie operowany powinien już spędzać minimum 6 godzin poza łóżkiem.

Wczesna rehabilitacja jest możliwa dzięki zaangażowaniu zarówno pacjenta, jak i personelu medycznego. Wiele jednak zależy od stanu zdrowia operowanego. Pooperacyjne nudności i wymioty, dolegliwości bólowe czy też konieczność utrzymywania drenów lub cewnika moczowego ograniczają pole działania. Co więcej, rehabilitację należy dostosować nie tylko do aktualnej kondycji pacjenta, ale i do jego wcześniejszej aktywności.

Dlaczego warto zdecydować się na wczesną rehabilitację po zabiegu?

Już jeden dzień unieruchomienia może prowadzić do negatywnych zmian w tkankach. Żeby ich uniknąć, wystarczy wprowadzić choćby minimalny zakresu ruchu. Ważne jednak, aby wczesna rehabilitacja odbywała się zgodnie z zaleceniami specjalisty. Pozwoli to uniknąć kontuzji i sprawi, że ścięgna oraz wiązadła szybciej się zregenerują, co ułatwi powrót do pełnej sprawności.

Wczesna rehabilitacja:

  • poprawia krążenie, co ułatwia tkankom odbudowę i pozwala pozbyć się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii,
  • pozwala wypracować prawidłowe wzorce ruchowe,
  • redukuje ryzyko powstawania zrostów i napięć w ciele,
  • eliminuje napięcie w tkankach,
  • przyspiesza gojenie się ran,
  • sprzyja odnowie biologicznej,
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie i dodaje energii.

W pierwszych dniach po zabiegu najczęściej wprowadza się ruch w tych obszarach ciała, które są oddalone od miejsca uszkodzenia. Pozwala to ograniczyć dolegliwości bólowe, a także zredukować do minimum ryzyko występowania przykurczów i zaników mięśni w zdrowych tkankach. W miejscu urazu natomiast stosuje się zabiegi fizykalne, które mają przyspieszyć gojenie się rany.

Gdy rana pourazowa już się zagoi, dodatkowo można wprowadzić rehabilitację blizny. Obejmuje ona najczęściej masaż poprzeczny i mobilizację. Zabiegi te pozwalają uelastycznić i zmiękczyć bliznę. W efekcie nie będzie ona stanowić w przyszłości elementu, który mógłby zaburzyć ruchomość tkanek.

Z czasem wprowadza się coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia ruchowe, zwiększa się intensywność treningów i stosowane obciążenia. Następnie wprowadza się aktywności, które mają przygotować pacjenta do normalnego funkcjonowania. W przypadku sportowców na tym etapie dodaje się elementy treningowe charakterystyczne dla uprawianej przez nich aktywności fizycznej.

Wczesna rehabilitacja nie tylko pozwala uśmierzyć dolegliwości bólowe, ale również przyspieszyć powrót do maksymalnej sprawności po zabiegu. Żeby jednak była w pełni bezpieczna dla zdrowia i przyniosła oczekiwane rezultaty, należy ją wykonywać zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.

źródło: crsrehabilitacja.pl

Prev Post

Czym są spory sądowe?

Next Post

Karaluchy – skuteczne sposoby na zwalczanie insektów

post-bars

Podobne