Gięcie blach – bez tej wiedzy ani rusz. Co powinieneś wiedzieć?
W dzisiejszym przemyśle na porządku dziennym znajduje się metoda obróbki zwana wyginaniem blachy. Można wykorzystać do tego specjalnie dedykowane, numerycznie sterowane prasy krawędziowe. Technologia ta ma więcej zalet, czy wad? W dzisiejszym poradniku bliżej przyjrzymy się procesowi gięcia blach i odpowiemy sobie na fundamentalne pytanie: „czy warto z tej techniki w ogóle korzystać?”.
Na to uważaj podczas gięcia blach
Gięcie blach to proces, który wymaga bardzo dużej precyzji i doświadczenia. Powinieneś mieć więc pewność, że zakład, który zdecydował się na gięcie blach dla Ciebie, podejdzie do Twojego zlecenia profesjonalnie. Gdy za tę metodę zabierze się amator – blacha może zostać trwale uszkodzona.
Nie od dziś wiadomo, że gięcie jakiegokolwiek materiału ma spory wpływ na jego właściwości. Obrobiony przedmiot nieraz traci swoją pierwotną sprężystość. Najważniejsze jest jednak to, że gięcie blachy jest możliwe tylko do jednego, konkretnego momentu.
Gdy zegniesz swoją blachę ze zbyt dużym obciążeniem, może to w najlepszym wypadku spowodować uszkodzenie wewnętrznej struktury materiału, a w najgorszym – całkowite jego złamanie.
A więc potrzebny jest profesjonalista?
Specjaliści od gięcia blachy są potrzebni podczas realizacji wielu zamówień. Osoba z niewystarczającą wiedzą może sprawić, że Twój materiał zostanie bezpowrotnie uszkodzony.
Konfiguracja giętarki to jedynie pierwszy krok podczas całego procesu. Oprócz tego warto jest doradzić swojemu klientowi, w jaki sposób postępować z obrobionym już materiałem.
Gięcie blachy metodą CNC – dlaczego jest tak popularne?
O ile starsze metody gięcia blachy nadal funkcjonują na rynku, o tyle coraz częściej są one wypierane przez nowsze podejścia do tematu – w tym gięcie blachy metodą CNC.
Ten sposób obróbki zawdzięcza swoją popularność między innymi dzięki:
– szybkości pracy – produkcja następuje szybko zarówno w przypadku pojedynczych elementów, jak i całych serii egzemplarzy
– dbałości o szczegóły – maszyny CNC są w stanie wyprodukować duże ilości całkowicie identycznych elementów i zespołów
– bezpieczeństwu materiału – gdy obrabiamy materiał ręcznie, w bardzo łatwy sposób może on ulec uszkodzeniu: takie coś nie ma miejsca w przypadku maszyn CNC, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia blachy do minimum
Raczej nie trzeba tłumaczyć, dlaczego szybkość pracy jest tak ważna. Im więcej obrobionych elementów, tym większe będą zarobki przedsiębiorstwa.
Dbałość o szczegóły i bezpieczeństwo materiału sprawia z kolei, że blacha będzie nie tylko prezentowała się lepiej pod względem wizualnym, ale będzie także zabezpieczona przed korozją. Metal z widocznymi porysowaniami jest bowiem bardziej podatny na utlenianie, a co za tym idzie – rdzewienie.
Gięcie blachy – podsumowanie procesu
Na pierwszy rzut oka proces gięcia blachy może wydawać się prosty i niespecjalnie skomplikowany. Teraz wiesz już jednak, że metoda ta skrywa za sobą całkiem sporą wiedzę naukową i niełatwą obsługę maszyn.
Potrzebujesz skorzystać z usługi gięcia blachy? Upewnij się, że rozpoczynasz współpracę z doświadczoną i rzetelną firmą.