Do gory

 Jak prawidłowo zamocować ładunek? Najważniejsze zasady i wykorzystywany osprzęt
13/08/2022

Jak prawidłowo zamocować ładunek? Najważniejsze zasady i wykorzystywany osprzęt

By

Mocowanie ładunku przesądza o bezpieczeństwie nie tylko samego transportu, ale również innych uczestników ruchu. Dlatego dla firmy spedycyjnej powinno być przedmiotem szczególnej troski.  Jakie są najważniejsze zasady mocowania ładunku? Jaki osprzęt wykorzystują specjaliści, by zagwarantować towarom bezpieczeństwo?

Prawidłowe mocowanie ładunku – dlaczego jest tak ważne? Najważniejsze zasady sprzyjające bezpieczeństwu

Podczas jazdy na przewożony ładunek oddziałują różne siły, w tym przyciąganie ziemskie oraz siły wynikające z bezwładności. To one sprawiają, że źle zabezpieczony ładunek w niekontrolowany sposób przesuwa się, toczy i wywraca w przestrzeni załadunkowej, powodując zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

reklama

Jak ocenia Dyrekcja Generalna do spraw Energii i Transportu Komisji Europejskiej, niewłaściwe mocowanie ładunku odpowiada w transporcie europejskim za aż 25 proc. wypadków z udziałem samochodów ciężarowych. Tych niechlubnych statystyk można byłoby uniknąć, wykazując większą ostrożność i stosując się do najważniejszych zasad mocowania towarów. Co więc zrobić, aby zagwarantować przewożonym ładunkom i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo?

  1. Przed załadunkiem towarów należy:
  • sprawdzić stan techniczny nadwozia pojazdu oraz wszystkich urządzeń i osprzętu wykorzystywanego do mocowania ładunku. Jeśli coś budzi zastrzeżenia, warto to zgłosić,
  • przeanalizować zalecenia producenta pojazdu, a także wskazówki dotyczące sposobu użytkowania osprzętu wykorzystywanego do mocowania ładunku. Trzeba też przyjrzeć się zaleceniom osoby zlecającej transport, dzięki czemu przewożone towary zachowają odpowiednią jakość,
  • dopasować metodę mocowania (lub ich połączenie), a także wykorzystywany osprzęt do specyfiki zlecenia
  1. Podczas załadunku towarów należy zadbać o to, aby były one odpowiednio rozłożone. Co to w praktyce oznacza? Że jego środek ciężkości powinien znajdować się jak najbliżej osi wzdłużnej oraz jak najniżej. Żeby to osiągnąć, towary cięższe układa się na spodzie, lżejsze zaś wyżej.
  1. Po przejechaniu kilku kilometrów kierowca powinien (jeśli to możliwe) upewnić się co do jakości mocowania. Na bezpieczeństwo towarów wpływa również styl jazdy. Należy unikać gwałtownego hamowania, nagłych ruchów kierownicą czy też ostrych skrętów. Po każdym takim zdarzeniu lub trudnym manewrze warto zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i sprawdzić mocowanie.

Doświadczona firma spedycyjna będzie wiedzieć, jak zagwarantować bezpieczeństwo nie tylko towarom, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego wybór spedytora to najistotniejsza kwestia, o którą powinien zadbać zleceniodawca. Decyzji nie należy podejmować pochopnie. Wnikliwa analiza działających na rynku podmiotów pozwoli uniknąć błędów. Firma spedycyjna powinna nie tylko dysponować doświadczeniem i wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, ale również nowoczesną flotą transportową i profesjonalnym osprzętem do mocowania.

Mocowanie ładunku – najczęściej wykorzystywany osprzęt

To, czy ładunek bezpiecznie dotrze pod wskazany adres i nie będzie stwarzał zagrożenia na drodze, zależy również od rodzaju i jakości wykorzystanego osprzętu mocującego. Gama akcesoriów, za pomocą których można zwiększyć bezpieczeństwo towarów podczas przewozu, jest bardzo szeroka. Wśród dostępnych narzędzi wymienić można m.in.:

  • palety,
  • liny i łańcuchy,
  • szyny,
  • maty antypoślizgowe,
  • napinacze,
  • ramy rozporowe,
  • poduszki powietrzne,
  • siatki,
  • folie termokurczliwe.

Każdy z wymienionych akcesoriów wyróżnia się odrębnymi właściwościami i ma odmienne zastosowanie. Niezależnie jednak od rodzaju i przeznaczenia powinien zapewniać wytrzymałość zgodną z europejskimi normami. Ważne jest również to, aby nie nosił śladów nadmiernego zużycia oraz był stosowany zgodnie ze wskazówkami producenta.

Prawidłowe mocowanie ładunku decyduje o bezpieczeństwie nie tylko przewożonych towarów, ale również kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego dbałość o ten aspekt powinna być priorytetem dla firmy spedycyjnej. Wybierając rzetelnego spedytora z doświadczeniem, zyskujesz gwarancję, że towary dotrą do odbiorcy w niezmienionym stanie, a transport nie będzie stwarzał zagrożenia.

Prev Post

Organizacja szkoleń i konferencji – dlaczego warto wykupić catering?

Next Post

Gięcie blach – bez tej wiedzy ani rusz. Co powinieneś wiedzieć?

post-bars

Podobne