Balustrady ze stali nierdzewnej do biura i domu
Zapotrzebowanie na stalowe balustrady wciąż rośnie, a firmy oferujące stalowe produkty mają nierzadko problem z bieżącą realizacją zamówień. Duży popyt na stalowe balustrady do biura i domu spowodowany jest nie tylko chwilowym przestojem na rynku przetwórstwa stali, ale i doceniana przez wszystkich jakością stalowych barierek.
Jaki rodzaj balustrady ze stali nierdzewiejącej jest teraz na topie? Wybieramy balustradę z nierdzewki!
Balustrada ze stali nierdzewnej do biura i na balkon
Balustrady ze stali nierdzewnej są wytrzymałe – wytrzymują zarówno poważne uszkodzenia mechaniczne, jak i drobne zarysowania – i odporne na rdzę. Dzięki temu barierki stalowe nadają się do montażu na zewnątrz przy balkonach i tarasach i wewnątrz – w domach, mieszkaniach, biurach i sklepach. Inwestorzy doceniają też produkty ze stali nierdzewnej za jakość ich wykonania i stalowy wygląd – klasyczny, ponadczasowy, uniwersalny.
Stalowe balustrady montowane w domach jako zabezpieczenie schodów stalowych wewnętrznych i na balkonach pasują zarówno do nowoczesnych mieszkań dwukondygnacyjnych i loftowych, jak i klasycznej architektury domów jednorodzinnych. Łatwość utrzymania balustrady ze stali nierdzewnej w czystości sprawia też, że coraz częściej są one widoczne w biurowcach, galeriach handlowych, firmach usługowych i sklepach, a także szpitalach i przychodniach. Balustradę ze stali nierdzewiejącej możemy szybko wyczyścić i zdezynfekować bez uszczerbku na materiale, z którego została wykonana barierka, również mocniejszymi środkami do dezynfekcji powierzchni specjalnych. Barierki wykonane ze stali nierdzewnej dobrze prezentują się też na zewnątrz jako zabezpieczenie balkonów i tarasów – dzięki właściwościom antykorozyjnym stali barierki nie niszczą się pod wpływem wody z opadów atmosferycznych i brudu.
Balustrada ze stali nierdzewnej – rodzaje, przeznaczenie
Przez lata balustrady ze stali nierdzewnej były kojarzone z wyposażeniem budynków użyteczności zbiorowej – biurowców, banków, sklepów, galerii handlowych, przychodni. Powodowane to były przede wszystkim surowością stali nierdzewnej, która bardziej kojarzyła się ze składami żelaza, a nie elementem wyposażenia domu. Przez lata pokutowało też przekonanie, że w domach jednorodzinnych dużo lepiej sprawdza się drewno i żelbeton aniżeli szkło i żelazo. Dzisiaj moda na stalowe balustrady wyparła drewniane barierki i z powodzeniem wprowadziła stalowe balustrady do naszych domów, mieszkań i biurowców.
Uniwersalnym i klasycznym rodzajem balustrady ze stali nierdzewnej jest balustrada ze stalowych pionowych słupków połączonych ze sobą za pomocą specjalnych śrub. Dzisiaj ten rodzaj balustrady stalowej najczęściej wykorzystywany jest na balkonach w starszych budynkach wielorodzinnych i we wszelkiego rodzaju biurach, fabrykach i składach materiałów. Ten typ balustrady jest też najtańszy. Modyfikacją balustrady z pionowych tralek jest balustrada z poziomych linek ze stali – zarówno w formie klasycznych słupków, jak i cienkich linek.
Obecnie dużo popularniejsze są jednak balustrady ze stali nierdzewnej i szkła. Podstawowym typem balustrady ze szkłem jest balustrada zewnętrzna szklana w stalowej ramie. W tym przypadku szklana tafla umieszczana jest pomiędzy pionowymi słupkami nośnymi. To one podtrzymują balustradę i stabilizują ją.
Rynek przetwórstwa metalurgicznego dominują jednak bardzo popularne obecnie balustrady całoszklane i balustrady ze stali nierdzewnej i szkła. Oba typy balustrady znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i pomieszczeniach firmowych, a także biurowcach. Balustrada całoszklana dobrze wygląda zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, np. na balkonach i schodach stalowych – szczególnie ze względu na klasyczny, ale i nowoczesny wygląd stali nierdzewiejącej. Dużą zasługą stali jest też jej wytrzymałość i antykorozyjność, co wpływa na częstotliwość montowania jej na zewnątrz.
Balustrada całoszklana samonośna wykonana jest z pojedynczej, dużej tafli bezpiecznego szkła hartowanego. Szkło umieszczone jest między zewnętrznymi słupkami nośnymi przytwierdzonymi do ściany balkonu. Niżej balustrada przymocowana jest do stalowej szyny umieszczonej w płycie balkonu – szyna może być całkowicie zatopiona w płycie żelbetowej albo wysunięta ponad nią. Balustrada stalowa całoszklana ma też swoich zwolenników w kwestii montowania jej przy schodach – świetnie wygląda zwłaszcza przy stalowych schodach wewnętrznych jako pełna balustrada tworząca wysoką klatkę schodową.