Do gory

 Chodzisz na basen? Oto błędy, które prawdopodobnie popełniasz!
25/07/2022

Chodzisz na basen? Oto błędy, które prawdopodobnie popełniasz!

By

Pływanie uchodzi za jedną z najzdrowszych dyscyplin sportowych, jakie możesz uprawiać. Regularnie uczęszczasz na basen? To doskonale! Czy zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że możesz pływać „źle”? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się o błędach, przez które możesz nie uświadczyć wszystkich pozytywów wynikających z pływania na basenie.

Masz złą pozycję ciała

Jeśli nie chcesz nabawić się nieprzyjemnych kontuzji, to powinieneś szczególną uwagę zwracać na położenie Twojego ciała podczas pływania.

reklama

Z naszych obserwacji wynika, że mało która osoba na basenie zaprzątuje sobie głowę tym, aby utrzymać prawidłową pozycję. Po co, skoro i tak da się pływać?

Można pływać dobrze, ale można też pływać źle – zupełnie jak w każdej innej dyscyplinie sportowej. Jeśli jednak chcesz uniknąć komplikacji związanych z nieprawidłową postawą ciała, zapisz się już teraz na lekcje pływania.

Nie zwracasz uwagi na sposób oddychania

Czy pomyślałeś kiedykolwiek, że możesz oddychać nieprawidłowo?

Wielu początkujących pływaków wychodzi z założenia, że jeżeli nie brakuje im powietrza podczas pokonywania kolejnych długości basenu, to oddychają prawidłowo. Nie zawsze jest to jednak prawda.

Zbyt długie lub krótkie przetrzymywania powietrza w płucach może nieść na sobą niepożądane skutki. Co prawda nie będzie to nic, co mogłoby zagrażać Twojemu zdrowiu, jednak znacznie lepiej jest unikać wszystkich potencjalnych zagrożeń.

Poprzez nieprawidłowe oddychanie możesz, na przykład, zbyt szybko tracić siły, nabawić się kontuzji mięśni szyi, lub też (w skrajnych przypadkach) wprowadzić wodę do płuc.

Ignorujesz wiele szczegółów

W poprzedniej części pisaliśmy o złej pozycji ciała podczas pływania. Co przyszło Ci wówczas na myśl? Złe ułożenie tułowia, nóg, rąk? A czy pomyślałeś o… stopach?

Jednym z najczęstszych „wypadków awaryjnych”, do jakich dochodzi na basenach, jest silny skurcz mięśni stóp, od którego bardzo krótka droga do poważniejszej kontuzji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku mięśni przedramion lub nawet szyi.

Nie oszukujmy się – o tych partiach mięśniowych z reguły nie myśli się na co dzień. Jest to niestety błąd, który należy jak najwcześniej wyeliminować – to właśnie przez takie pomniejsze niedopatrzenia najłatwiej jest nabawić się kontuzji na długie lata!

Dlaczego popełniamy błędy podczas pływania?

Te i innego rodzaju błędy podczas pływania wynikają z niczego innego, jak ze złych nawyków. Błędnie wyuczona technika za młodu będzie, niestety, dawała się we znaki w późniejszych latach.

Większość z nas uczyła się pływania samemu – za pomocą intuicji oraz metody prób i błędów. Być może w całym procesie pomagali Ci rodzice lub znajomi – jednak prawdopodobnie nie są oni odpowiednio wyszkolonymi ku temu osobami.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że pływasz dobrze, powinieneś rozważyć zapisanie się do ośrodka szkolącego pływakówniech nie przestraszy Cię jednak ta nazwa!

Jest to miejsce, w którym doskonale poczuje się zarówno wprawiony pływak, jak i amator. Bez znaczenia jest również Twój wiek – bez najmniejszego problemu zapiszesz się na lekcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci!

Być może właśnie teraz jest najlepszy moment, aby całą rodziną zapisać się na lekcje pływania?

Prev Post

Komfort pacjenta – priorytet czy sprawa drugorzędna?

Next Post

Balustrady ze stali nierdzewnej do biura i domu

post-bars

Podobne