Do gory

 Outsourcing transportu — czy warto z niego korzystać w firmie importującej towary?
17/04/2023

Outsourcing transportu — czy warto z niego korzystać w firmie importującej towary?

By

Outsourcing usług transportowych staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorców. Korzystanie z usług zewnętrznych firm transportowych może nieść ze sobą wiele korzyści. Czy warto korzystać z outsourcingu transportu w firmie, która importuje towary?

Co to jest outsourcing usług transportowych?

Termin outsourcing pochodzi z języka angielskiego – outside-resource-using – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza “korzystanie z zewnętrznych źródeł”. Usługi outsourcingu polegają na przekazywaniu wszelkich zadań, funkcji oraz procesów, które są podstawą funkcjonowania przedsiębiorstwa do realizacji zewnętrznej firmie specjalizującej się w określonej dziedzinie. 

reklama

W branży transportowej outsourcing polega na świadczeniu usług dotyczących przede wszystkim zaplanowania trasy przewozu ładunku, dysponowania i zarządzania kadrą kierowców, odpowiedniej ochrony towaru, przygotowania załadunku oraz rozliczania czasu pracy przez wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną. Przedsiębiorca może zlecić jej niemal każdy proces związany z importem towarów z zagranicy, a więc planowanie, załadunek i transport, a nawet magazynowanie.

Zalety outsourcingu usług transportowych

Przedsiębiorstwa posiadające w swojej strukturze dział transportowy wiedzą jak duży wpływ ma on na ogólną kondycję finansową firmy. Usługi przewozowe nie tylko generują koszty obsługi, ale przede wszystkim decydują o jakości oferowanych usług czy też czasie realizacji zamówień co dodatkowo wpływa na konkurencyjność firmy na rynku, zadowolenie potencjalnych nabywców czy też wysokość generowanych dochodów. Posiadanie własnych środków transportu, stworzenie struktury organizacyjnej oraz całego zaplecza technicznego związanego z usługami przewozowymi wymaga poniesienia dużych nakładów finansowych. Co więcej, dział transportowy wiąże się z stałymi kosztami utrzymania, odpowiednim zarządzaniem oraz co za tym idzie posiadaniem wykwalifikowanych pracowników.

Korzystając z usług zewnętrznych firm oferujących wsparcie w zakresie outsourcingu transportu firma dużą część kapitału, jaką pochłonąłby własny dział TSL, może przeznaczyć na rozwój innych obszarów działalności przedsiębiorstwa. Zlecając usługi transportowe związane z importem towarów firma nie generuje żadnych kosztów związanych z inwestycjami w środki transportu czy też infrastrukturę. Korzystając z usług wykwalifikowanych firm oferujących outsourcing transportu przedsiębiorstwa mogą optymalizować koszty i skupiać się na podstawowych obszarach swojej działalności. 

Outsourcing usług transportowych, a import towarów

Korzyści jakie daje zlecenie procesów związanych z TSL firmie zewnętrznej to nie tylko optymalizacja kosztów czy procesów związanych z utrzymaniem środków transportu, infrastruktury i wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Firmy działające w obszarze outsourcingu transportu oferują szeroki zakres usług związanych z planowaniem, transportem, załadunkiem czy magazynowaniem. Doskonale sprawdzą się także w przypadku przedsiębiorstw importujących towary z zagranicy. Import towarów wymaga bowiem oprócz posiadania środków transportu i zaplecza infrastrukturalnego także specjalistycznej wiedzy w zakresie formalności związanych z przewozem ładunków przez granice. Firmy outsourcingowe dysponują wykwalifikowanymi pracownikami posiadającymi doświadczenie i profesjonalną wiedzę branżową. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie dopasowanie optymalnego sposobu dostawy towarów importowanych do indywidualnych  potrzeb i oczekiwań klienta. Outsourcing usług transportowych obejmuje m. in. odprawę celną importowanych towarów, sporządzanie niezbędnych dokumentów czy  wykonanie wszelkich procedur wymaganych przy odprawie celnej importu. 

Prev Post

Jakie korzyści dla ogrodu niosą ręcznie robione rzeźby i ozdoby ogrodowe?

Next Post

Jak wybrać idealne drzwi wewnętrzne dla swojego domu?

post-bars

Podobne