Do gory

 Hydrauliczne dźwigi samochodowe — co to za pojazdy?
01/07/2022

Hydrauliczne dźwigi samochodowe — co to za pojazdy?

By

HDSy — czyli ciężarówki wyposażone w dźwig hydrauliczny to wielofunkcyjne pojazdy, przeznaczone nie tylko do transportu towarów, ale także zdolne załadować i rozładować ciężki, wielkogabarytowy ładunek. Sprawdź, jakie są możliwości hydraulicznych dźwigów samochodowych, co możesz nimi przewieźć i w jakich pracach możesz je wykorzystać.

Ciężarówki z dźwigiem — co to za pojazdy

HDSy to ciężarówki wyposażone w dźwig hydrauliczny, który zazwyczaj jest zlokalizowany albo zaraz za kabiną kierowcy, albo z tyłu naczepy. Przeznaczone są do transportu dużych i ciężkich przedmiotów. Dostępne są w wielu wariantach wielkości i udźwigu. Dźwigi zamontowane na HDSach, w zależności od modelu pojazdu,  mogą podnieść nawet ponad 20 ton przy jednoczesnym wychyleniu ramienia o kilka metrów od samochodu. W efekcie bez problemu załadują ładunek, który znajduje się w niewielkiej odległości od pojazdu, a nawet podniosą i załadują towar znajdujący się na przykład za płotem. To sprawia, że są bardzo elastyczne w użyciu. Zaletą HDSów jest ich stabilność. Pojazdy zaopatrzone są w podpory, które stabilizują samochód podczas pracy dźwigu gwarantując bezpieczeństwo prac.

reklama

Dzięki zastosowaniu hydraulicznych dźwigów samochodowych nie trzeba angażować ciężarówki i 2 dźwigów potrzebnych do załadunku towaru w jednym miejscu i rozładunku w innym. To zasadniczo upraszcza organizację przewozu ciężkich, wielkogabarytowych towarów i sprawia, że transport taki jest tańszy niż tradycyjne rozwiązanie. 

HDSy występują w trzech wersjach — szosowej, terenowej i jako niskopodwozia. Hydrauliczne dźwigi samochodowe szosowe przeznaczone są do transportu wielogabarytowych ładunków po drogach utwardzonych. W ten sposób pozwalają na szybki przewóz ciężkich towarów na dużych odległościach. HDSy w wersji terenowej wykorzystywane są tam, gdzie nie ma dróg utwardzonych. Mogą dostarczyć ładunek na budowy, do których nie poprowadzono jeszcze dróg — na przykład tam, gdzie buduje się sieci przesyłowe.  Niskopodwozia z kolei stosuje się do przewozu ciężkich pojazdów — koparek, walców drogowych i innych. Pojazdy te pozwalają na sprawny załadunek pojazdu na naczepę i następnie jej szybki przewóz w miejsce, gdzie jest on potrzebny. 

Co można przewozić HDSami i gdzie się je wykorzystuje

Hydrauliczne dźwigi samochodowe są powszechnie wykorzystywane na placach budowy. Można nimi przewieźć na budowę wszelkie elementy konstrukcyjne, ciężkie towary czy maszyny. Stosuje się je do transportu załadunku i rozładunku kontenerów na odpady, kontenerów biurowych czy sanitarnych, stróżówek i kiosków, maszyn i urządzeń niezbędnych na budowie, elementów więźby dachowej, materiałów budowlanych typu kostka brukowa, stal długa, kręgi betonowe, wielkie kamienie, pływy kamienne. Można nimi bez problemu przewozić rusztowania, szalunki czy konstrukcje metalowe i drewniane. Sprawdzą się również do transportu szkła, płyt drogowych oraz agregatów. 

Czy HDS można wynająć?

Hydrauliczny dźwig samochodowy jest pojazdem specjalistycznym, a w związku z tym drogim. Jeśli nie jest on niezbędny w Twojej firmie w formie ciągłej, to warto rozważyć wynajem takiego pojazdu. Z usług wynajmu HDSów korzystają nawet duże firmy budowlane, które wykorzystują je jedynie do przewozu ładunków na budowę. 

Jakie zalety ma wynajem HDSa? Dobra firma wynajmująca HDSy oddaje je do użytku wynajmującemu wyłącznie wraz z operatorem. Warto pamiętać, że do obsługi hydraulicznego dźwigu samochodowego konieczne są specjalistyczne uprawnienia. Doświadczony operator ciężarówki z dźwigiem sprawnie i bezpiecznie zrealizuje każde zlecenie. W dodatku nie obciąża kosztami pracowniczymi firmy, która wynajęła HDSa. Wypożyczając dźwig samochodowy masz pewność, że będzie to pojazd w pełni sprawny, gotowy do realizacji powierzonych prac. Firma wynajmująca HDSy zadba o przeglądy  i utrzymanie pojazdu w doskonałym stanie technicznym. W sytuacjach losowych będzie w stanie także wymienić samochód na inny model. 

Next Post

Niszczenie dokumentów a ochrona danych osobowych

post-bars

Podobne