Do gory

 Jakich odpadów nie możesz wyrzucać do śmietnika?
10/05/2024

Jakich odpadów nie możesz wyrzucać do śmietnika?

By

W Polsce, zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązuje selektywna zbiórka odpadów. Gospodarstwa domowe muszą segregować śmieci na pięć frakcji — papier, metal i tworzywa sztuczne, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane. Pomimo że podział jest bardzo transparentny, istnieją pewne wyjątki, które znajdują się poza wymienioną klasyfikacją. Zobacz, które odpady nie mogą być wyrzucane do śmietnika i co należy z nimi robić.

Odpady niebezpieczne — czego nie wrzucać do śmieci?

Usuwanie śmieci w sposób odpowiedzialny jest kluczowe dla ochrony środowiska naturalnego i zachowania jego zasobów. Jeżeli wspierasz działania ekologiczne, powinieneś wiedzieć, czego nie wrzucać do standardowego pojemnika na odpady. Do zużytych przedmiotów, które są bardziej wymagające w utylizacji, zaliczają się m.in. baterie, leki, materiały pobudowlane oraz niesprawny sprzęt elektroniczny. Wszystkie te odpady wymagają odpowiedniego przetworzenia i same w sobie stanowią zagrożenie dla środowiska.

reklama

Tego nie wyrzucaj do śmieci — stłuczone termometry

Badania pokazują, że w jednym termometrze rtęciowym znajduje się nawet 500 mg szkodliwej substancji. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia szklanej osłonki, ciecz wydostaje się z termometru, a następnie osadza na powierzchniach. Wdychanie rtęci jest skrajnie niebezpieczne, dlatego utylizacją wyrobów medycznych z dodatkiem tego pierwiastka powinny zająć się odpowiednie służby. Gdzie zatem oddać taki termometr? Dokładnie w to samo miejsce co przeterminowane leki! Jeżeli podczas przeglądania domowej apteczki znalazłeś kilka opakowań medykamentów, które są już dawno po terminie, w żadnym wypadku nie wyrzucaj ich do kosza, tylko oddaj do najbliższej placówki. W składzie wielu lekarstw znajdują się bowiem substancje chemiczne, które mogą zatruć glebę i wody gruntowe. W niemal każdej aptece znajdują się specjalne pojemniki, do których możesz wrzucić lekarstwa. Jeżeli w Twojej nie ma takiego koszyka, po prostu przekaż leki farmaceucie. Innym rekomendowanym rozwiązaniem jest dostarczenie leków do najbliższego szpitala albo przychodni.

Urządzenia elektryczne i elektroniczne — gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Nieważne czy chcesz pozbyć się niewielkiego sprzętu, takiego jak pendrive, czy też zutylizować pralkę lub inny sprzęt gospodarstwa domowego, musisz pamiętać, że urządzenia elektroniczne zawierają szkodliwe związki chemiczne, które zatruwają środowisko naturalne. W takim wypadku konieczne jest dostarczenie zużytego przedmiotu do stałego punktu odbioru elektrośmieci. Jeżeli chcesz pozbyć się sprzętów o większych gabarytach, możesz zamówić ich odbiór ze swojego miejsca zamieszkania. Niektóre firmy gwarantują bezpośredni wywóz odpadów z firm i instytucji działających na danym obszarze.

Wyrzucanie chwastów do kontenera — czy jest legalne?

Właściciele ogrodów często wyrzucają do kontenerów liście, trawy i gałęzie do kontenerów na odpady zmieszane. Czy takie działanie jest jednak legalne? Okazuje się, że nie. Chwasty nie mogą być także spalane na otwartej powierzchni. Jak zatem postąpić z zalegającymi liśćmi i trawami? Masz dwie możliwości — ponowne wykorzystanie w formie kompostu lub składowanie w metalowym zbiorniku o właściwościach ognioodpornych. Chwasty, umieszczone w takim kontenerze, mogą być spalone w taki sposób, aby dym nie przedostawał się do okolicy. Pomocny może się okazać wynajem kontenera na gałęzie, do którego można wyrzucić oprócz gałęzi trawę, liście czy kwiaty.

Czego jeszcze nie można wyrzucać do kontenera?

Absolutnie niedozwolone jest, aby umieszczać w kontenerze odpady pobudowlane i wielkogabarytowe. Jeżeli planujesz przeprowadzenie prac remontowych musisz zaopatrzyć się w kontener przystosowany do składowania i transportu gruzu. Na rynku działa wiele firm, które oferują wynajem kontenerów na odpady budowlane na czas realizacji inwestycji budowlanych.
W pojemnikach na odpady komunalne nie można umieszczać także elementów wyposażenia gospodarstwa domowego m.in. mebli, drzwi, dywanów oraz innych przedmiotów o większych gabarytach. Tego rodzaju przedmioty należy pozostawić obok pojemników, aby odpowiednie służby mogły je odebrać w odpowiednim terminie.

Prev Post

Wszystko, co musisz wiedzieć o method feeder: Kompletny przewodnik dla początkujących

Next Post

Co to jest Trening Umiejętności Społecznych? Na czym polega?

post-bars

Podobne