Do gory

 Grzyb na ścianie – metody pozbycia się problemu
17/12/2022

Grzyb na ścianie – metody pozbycia się problemu

By

Pojawienie się grzyba na ścianie jest nie tylko defektem estetycznym, który wpływa na walory wizualne danego wnętrza. Należy mieć świadomość, że osoby, które bagatelizują ten problem, będą borykać się z jego przykrymi konsekwencjami przez wiele lat zamieszkiwania w posiadanej nieruchomości. Warto wiedzieć, jakie są najlepsze, a zarazem najszybsze metody na usunięcie grzyba na ścianie , bez naruszania struktury tych powierzchni.

Skąd się bierze grzyb na ścianie?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego właśnie w ich domu mieszkaniu lub też w innej nieruchomości pojawił się grzyb na ścianie. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Tego typu problemy mogą być konsekwencją zalania nieruchomości. Ponadto grzyb na ścianie jest uwarunkowany nieprawidłową wilgotnością, jaka panuje w pomieszczeniach mieszkalnych czy firmowych. Może ona wynikać przede wszystkim z braku lub nieodpowiedniej wentylacji w nieruchomościach. Jeśli jest ona wadliwa bądź uległa awarii, która nie została w porę usunięta, to utrzymujący się w powietrzu wysoki stopień wilgoci negatywnie wpływa na strukturę ścian, doprowadzając w konsekwencji do tego, że zaczynają one być uszkodzone na skutek przenikającego przez nie grzyba.

reklama

Pojawienie się tego problemu na ścianie ma również znaczenie dla zdrowia i życia osób przebywających na co dzień w zagrzybionych pomieszczeniach. Po pewnym czasie mogą pojawić się u nich dolegliwości ze strony układu oddechowego. Grzyb na ścianie fatalnie oddziałuje na stan zdrowia i samopoczucie astmatyków i alergików borykających się z trudnościami z prawidłowym swobodnym oddychaniem.

Czy domowe sposoby na grzyba na ścianie są skuteczne?

Pozbycie się grzyba ze ściany jest koniecznością wtedy, gdy w mieszkaniu zaczął pojawiać się widoczny nalot. Jest to obserwowane za listwami przypodłogowymi, które zaczęły odchodzić od cokołów i ścian. Ponadto nalot grzybny pojawia się na plecach szafy wnękowej, szczególnie gdy meble te miały bezpośredni kontakt z zawilgoconą ścianą. Zagrzybione pomieszczenia wyróżniają się nieprzyjemnym zapachem, który zaczyna przenikać do ubrań, elementów wyposażenia, jak również innych przedmiotów znajdujących się wewnątrz danej nieruchomości.

Istnieje co najmniej kilka domowych metod na pozbycie się grzyba. Wśród nich najtańszym jest ocet. Można go wymieszać z wodą w proporcji 1/2 lub 1/4 i spryskać wykwity grzybne. Po 15 minutach można zmyć środek wraz z nalotem. To sposób na usuwanie pleśni ze ścian, jak również zalążków grzyba. Oprócz tego można wykorzystać metodę termiczną polegającą na opalaniu wykwitów lampą lutowniczą. Dodatkowo warto zastosować także sodę, która ma działanie antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe. Można połączyć ją z wodą i nakładać tego typu papkę na wykwity grzybne. Wyżej wymienione domowe sposoby na grzyba mogą okazać się nieskuteczne, jeśli zmiany są rozległe i długotrwałe.

Profesjonalne metody walki z grzybem na ścianie

Wynajęcie profesjonalnej firmy, która świadczy usługi odgrzybiania pomieszczeń to szansa na to, aby raz na zawsze pozbyć się tego problemu. Specjaliści zatrudnieni w tych przedsiębiorstwach oferują osuszanie pomieszczeń. To podstawowa czynność, która powinna być wykonana przed pozbyciem się grzyba. Dzięki osuszaniu pomieszczeń właściciele nieruchomości będą mieli szansę zapanować nad nadmierną wilgocią, jaka unosi się w powietrzu. Należy pamiętać, że nadmierna wilgoć wnętrz nie zniknie samoistnie. Ponadto, wszelkiego typu metody jej likwidowania poprzez wietrzenie czy też stosowane pochłaniacze wilgoci bywa nieskuteczna, gdy zawilgocenie utrzymuje się przez wiele lat, a brak posiadania wentylacji sprzyja rozwojowi wykwitów grzybnych na ścianie.

Odgrzybianie pomieszczeń, jak również ozonowanie to także metoda przywrócenia pierwotnego stanu po zalaniu nieruchomości. Problem ten dotyczy zarówno właścicieli mieszkań, jak i osób, które stają się najemcami. Zalewane nieruchomości mają zawilgocone ściany, które muszą być natychmiast osuszone. Tylko wówczas można zapobiec pojawieniu się grzyba. Jeśli wykwity już powstały, to trzeba je jak najszybciej zlikwidować i dokonać ozonowania, aby odkazić powierzchnie zagrzybione i nie dopuścić do ich degradacji.

Nieestetyczny grzyb na ścianie może dowodzić tego, że w pomieszczeniach panuje zbyt wysoki poziom wilgoci. Można walczyć z tym problemem za pomocą domowych sposobów. Jednak jest to długotrwały i nierzadko mało skuteczny proces. Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalistów świadczących usługi odgrzybiania pomieszczeń

Prev Post

Sklep w stylu eko – trendy 2022/2023

Next Post

Struktura 3 aktów w prezentacji multimedialnej? Jak ją zastosować, by czerpać korzyści ze storytellingu?

post-bars

Podobne