Czym zajmuje się neonatolog? Gdzie szukać specjalisty?
Opieka lekarska nad noworodkami jest niezwykle istotna dla ich prawidłowego rozwoju w pierwszym etapie życia. W przypadku wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości, pediatrę często zastępuje neonatolog, który przejmuje opiekę lekarską nad dzieckiem. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się specjalista i gdzie możesz szukać pomocy.
Neonatolog – kim jest? Za co odpowiada?
Bezpośrednio po porodzie neonatolog sprawdza stan zdrowia dziecka. Jest odpowiedzialny również za diagnozę i leczenie wszelkich chorób, które rozwinęły się jeszcze na etapie płodowym. Do tego dodać należy opiekę nad wcześniakami.
Jak zatem widać, neonatologia to bardzo ważna dziedzina medycyny. Zwłaszcza że zajmuje się nie tylko dziećmi zdrowymi, ale też chorymi. W obu przypadkach rola specjalisty jest nieco inna. Jeśli bowiem płód rozwijał się prawidłowo, a noworodek przyszedł na świat bez żadnych komplikacji, neonatolog jedynie ocenia stan jego zdrowia. Sprawdza między innymi jego odruchy, pracę serca, kręgosłup, ciemiączko, czy narządy płciowe.
Lekarz ten odpowiada także za leczenie rozmaitych chorób, które rozwinęły się jeszcze w łonie matki. Mowa tutaj chociażby o takich przypadłościach jak:
- niedrożność jelit,
- krzywica,
- zakażenia,
- zaburzenia mózgowe,
- żółtaczka,
- zahamowanie wzrostu płodu.
Do tego dodać należy jeszcze różnego rodzaju wady genetyczne, które zazwyczaj są wykrywane przed porodem. Rodzice mogą dowiedzieć się, jaki jest ich poziom, jakiej opieki będzie wymagał maluch i jak wygląda ewentualne leczenie.
Jak i kiedy zgłosić się do neonatologa?
Omawiany specjalista zajmuje się noworodkami w szpitalu – przed i bezpośrednio po porodzie. Jeśli natomiast matka została już wypisana z placówki, a zauważyła niepokojące objawy u dziecka, może udać się do placówki prywatnej. Głównie po to, aby uzyskać natychmiastową pomoc i fachowe wsparcie.
Kiedy warto zgłosić się do neonatologa? Na pewno w przypadku wystąpienia częstych wymiotów, problemów z przyjmowaniem pokarmów, czy też pojawieniu się obrzęków lub zmian skórnych. Alarmujący powinien być również niski poziom aktywności dziecka, czy spadek wagi.
W takich sytuacjach neonatolog oceni, czy jest to wynikiem jakiegoś schorzenia, choroby, czy może jeszcze czegoś innego. Przeprowadzi niezbędne badania, a jeżeli będzie to konieczne, przygotuje całą terapię.
Czy warto korzystać z prywatnej opieki neonatologa?
Choć rodzice mogą liczyć na placówki publiczne, w wielu sytuacjach warto leczyć dziecko prywatnie. Takie rozwiązanie ma kilka zasadniczych zalet, dlatego dobrze będzie je omówić.
- Ta podstawowa dotyczy, rzecz jasna, natychmiastowego dostępu do konkretnych usług. Jeśli postawisz na odpowiednią placówkę, nie musisz martwić się kolejkami, czy też innymi trudnościami. Od razu otrzymasz pomoc, która w wielu sytuacjach może okazać się kluczowa.
- Neonatolog prywatnie gwarantuje również kompleksową obsługę. Poświęci dziecku tyle czasu, ile potrzeba. Skorzysta ponadto z właściwych technologii i systemów – wszystko po to, aby jak najlepiej zdiagnozować malucha i przygotować terapię.
- Prywatne placówki zatrudniają najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Działa to oczywiście zachęcająco, szczególnie wówczas, gdy usługi publiczne w danym mieście są pod tym względem niewystarczające.
Jak nietrudno się domyślić, w przypadku neonatologii ogromne znaczenie ma wybór konkretnych firm i fachowców. Warto poświęcić nieco czasu na analizę dostępnej oferty i porównanie poszczególnych ośrodków. Wszystko po to, aby podjąć najlepszą decyzję.
Zanim więc umówisz się na wizytę, sprawdź dokładnie ofertę i przeczytaj opinie innych osób, które miały już do czynienia z interesującą Cię placówką. W ten sposób zyskasz pewność, że okaże się ona dobrym wyborem. Następnie nie pozostanie nic innego, jak zapisać swoje dziecko do wybranego wcześniej lekarza.
źródło: Centrum Medyczne Kasprzaka